آزادی 6 تن از رهبران مخالف در بلاروس

بلاروس

رئیس‌جمهوری بلاروس کمتر از دو ماه پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری دستور آزادی شش تن از رهبران اپوزیسیون محبوس را که گمان می‌رود آخرین زندانیان سیاسی در بلاروس هستند، صادر کرد.

رئیس‌جمهوری بلاروس کمتر از دو ماه پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری دستور آزادی شش تن از رهبران اپوزیسیون محبوس را که گمان می‌رود آخرین زندانیان سیاسی در بلاروس هستند، صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، عفو نامه این شش زندانی در بیانیه‌ای منتشر خواهد شد. در بین این مخالفان آزاد شده "میکولا استاتکویچ"، نامزد سابق انتخابات ریاست‌جمهوری نیز قرار دارد که از سال 2010 میلادی محبوس بوده است.

استاتکویچ در هنگام آزادی با استقبال 200 تن از طرفدارانش مواجه شد. وی خطاب به این جمعیت گفت: من به کارهایی که همیشه انجام داده‌ام یعنی تلاش‌هایم برای یک بلاروس آزاد ادامه خواهم داد.

این اقدام غیرمنتظره برای آزادی این شش زندانی همزمان با آن صورت گرفت که الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهوری بلاروس که از سال 1994 میلادی زمام امور کشور را به دست دارد به دنبال به دست آوردن پنجمین دوره ریاست‌جمهوری در انتخابات 11 اکتبر سال جاری میلادی است.

دفتر ریاست‌جمهوری بلاروس اعلام کرد: لوکاشنکو با توجه به اصول و قوانین انسانی تصمیم گرفته تا این شش رهبر اپوزیسیون را مورد عفو و آزادی قرار دهد.

لوکاشنکو در حال حاضر به دنبال درگیری‌های اوکراین با روابط سرد با روسیه مواجه شده در حالی که با چالش اقتصادی که به شدت به مسکو وابسته است و دچار رکود شده، دست و پنجه نرم می‌کند.

وی اخیراً به صحنه بین‌الملل بازگشته و میزبان مذاکرات صلح اوکراین در مینسک بین جدایی‌طلبان حامی مسکو و رهبران اوکراین، فرانسه، آلمان و روسیه بوده است.

لوکاشنکو 60 ساله دسامبر سال 2010 میلادی در انتخاباتی که با سرکوب خشونت‌آمیز اپوزیسیون خدشه‌دار شد، برای چهارمین دوره انتخاب شد.

استاتکویچ 58 ساله در انتخابات مناقشه‌آمیز سال 2010 میلادی یکی از نامزدهای رقیب لوکاشنکو بود و تنها توانست یک درصد آرا را کسب کند.

استاتکویچ در سال 2010 میلادی به خاطر اتهام سازمان‌دهی اعتراضات خیابانی گسترده علیه پیروزی لوکاشنکو به شش سال حبس محکوم شد. وی از سوی عفو بین‌الملل به عنوان یک زندانی سیاسی شناخته شده و مقامات غربی معمولاً خواستار آزادی وی شده بودند.

انتهای پیام

کد N930355