ناصری در نشست بررسی برجام:

خبر خوب بعدی برای ایرانیان ظرف یکسال آینده خواهد بود

سیاسی

عضو اسبق تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان با اشاره به تاثیر توافق هسته ای بر ثبات منطقه گفت: به نظر می رسد خبر خوب بعدی برای ملت ما ظرف یکسال آینده و درباره وضعیت منطقه خواهد بود.

به گزارش خبرنگار مهر، سیروس ناصری بعد ازظهر امروز در نشست بررسی برنامه جامع اقدام مشترک ایران و غرب (برجام) که در محل خبرگزاری جمهوری اسلامی برگزار شد، با اشاره به اختلاف نظرها و اظهار نظرهای مختلف درباره توافق هسته ای ایران و غرب اظهار کرد: انتظار می‌رود وقتی بررسی مجلس در این حوزه تمام شد، همه به سمت یک وفاق ملی پیش برویم.

وی درباره احتمال جرح و تعدیل کنگره آمریکا در توافق صورت گرفته تصریح کرد: امکان چنین چیزی وجود ندارد و هم در ایران و هم در آمریکا بحث بر سر این است که کلیت توافق رد یا تایید شود.

عضو اسبق تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان، در ادامه در پاسخ به سوالی درباره تفاوت های مقطع فعلی مذاکرات هسته ای با ۱۲ سال قبل اظهار داشت: در حال حاضر تیم فعلی خیلی محبوب تر هستند و حق هم همین است؛ چون کاری که در این دولت انجام شد قابل مقایسه با دوره دو ساله ۸۲ تا ۸۴ نیست.

ناصری ادامه داد: در آن زمان نظام با یک شرایط غیرمنتظره مواجه شد و در آن زمان هدف این بود که برنامه هسته ای ما تکمیل شود و دیدگاه اصلی این بود که از لحاظ فنی به جایگاهی برسیم که طرف مقابل ناچار باشد ما را بپذیرد.

وی با اشاره به برخی موفقیت های فنی به دست آمده در مقطع مذاکرات ۱۲ سال قبل گفت: قلب غنی‌سازی در واقع UF۶ (هگزا فلوراید اورانیوم) است، نگران‌کننده‌ترین بخش در تاسیسات هسته‌ای، تاسیسات اصفهان است که تولید UF۶ در آن دوره زمانی اندک، کار بزرگی بود.

عضو اسبق تیم مذاکره کننده هسته ای تصریح کرد: در دوران فعلی مجموعه تیم مذاکره کننده توانسته‌اند نتیجه بزرگی را در پی مقاومت ۱۲ ساله مردم رقم بزنند؛ لذا جایگاه تیم فعلی با ۱۲ سال قبل قابل مقایسه نیست.

ناصری در ادامه با تاکید بر اهمیت دیپلماسی در کنار سایر مولفه های قدرت گفت: امیدواریم با استقرار برجام در صحنه اجرا و حسن نیتی که طرفین نشان می دهند، نقش دیپلماسی و جایگاه آن به وضعیتی که مقتضای آن است، برسد.

وی با تاکید بر اینکه ایران هیچگاه روش تخاصم را در پیش نگرفته بود، افزود: امیدواریم این روند در نهایت به یک وضعیت باثبات در منطقه منجر شود.

خبر خوب بعدی برای ملت ایران، تا یکسال آینده و درباره وضعیت منطقه خواهد بود

عضو اسبق تیم مذاکره کننده هسته ای در ادامه با بیان اینکه سردمدار مخالف با برجام عربستان سعودی بوده است، تصریح کرد: احتمالا تا زمانی که این توافق به روز تصویب برسد، این مخالفت ها ادامه خواهد داشت و بعد فروکش خواهد کرد.

ناصری ادامه داد: در حال حاضر نیز کشورهایی مانند قطر و امارات دارند مواضع خود را تعدیل می کنند و به نظر می رسد ترکیه نیز مواضع منطقی تری اتخاذ خواهد کرد و این روند اتخاذ مواضع منطقی دنبال خواهد شد و وضعیت باثبات تر و منطقی تری در منطقه حاکم خواهد شد.

وی با تاکید بر تغییر وضعیت منطقه به حالت باثبات و منطقی افزود: به نظر می رسد خبر خوب بعدی برای ملت ما ظرف یکسال آینده خواهد بود.

عضو اسبق تیم مذاکره کننده هسته ای گفت: تاکید رئیس جمهور نیز این است که در سایه همکاری های منطقه ای وضعیت بهتری در منطقه رقم خواهد خورد.

ملت ایران بزرگتر از آن است که با انبار شدن یک ابزار تحقیر شود

این دیپلمات سابق کشورمان در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره اظهارات برخی منتقدان توافق هسته‌ای، از جمله اظهارات اخیر جواد لاریجانی گفت: ایشان خیلی شوخ طبعند و به عنوان یک دوست معتقدم برخی از نکاتی که گفته است شوخی تلخی است که بهتر است جبران شود.

ناصری عنوان کرد: آنچه درباره بتون ریزی بر قلب رآکتور قبلی اراک گفته اند، آزاردهنده است؛ ملت ایران بزرگتر از آن است که با انبار شدن یک ابزار تحقیر شود.

وی اظهار داشت: آنچه که ایران در بخش هسته ای نسبت به آنها تعهد کرده است، ضمن اینکه خدشه‌ای به اهدافش وارد نمی کند، در بسیاری از بخش ها به سرعت قابل برگشت است؛ اما اینکه در عمل چه چیزی اتفاق می افتد، پیش بینی می کنم طرفین به بخش عمده تعهدات خود پایبند خواهند بود.

عضو اسبق تیم مذاکره کننده هسته ای در همین رابطه افزود: جموری اسلامی به طرف مقابل گفته است که هر زمان احساس کند که طرف مقابل به تعهداتش  عمل نمی کند، این اختیار را دارد که به وضعیت سابق برگردد.

ناصری درباره برخی انتقادات نسبت به سرعت برگشت پذیری تحریم ها نیز اظهار داشت: بازگشت تحریم ها یک فرآیند یکباره نخواهد بود، بلکه فرآیندی است که در هر مرحله از آن جمهوری اسلامی ادعا خواهد داشت.