آیا آمریکا به هدف بهبود روابط با روسیه پاتریوتهایش را از ترکیه خارج می کند؟

سیاسی

یک روزنامه محافظه کار ترک گزارش داد، تصمیم واشنگتن برای خارج کردن دو آتش بار دفاع موشکی خود از جنوب ترکیه بخشی از یک دستور کار آمریکاست که محدود به خاور میانه نیست و معنای آن این است که آمریکا تلاش دارد تا روابط خود با مسکو را بهبود بخشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، روزنامه ینی شفق ترکیه گزارش داد، تصمیم اخیر آمریکا برای خارج کردن آتش‌بارهای دفاع موشکی پاتریوت خود از جنوب ترکیه مشابه تصمیمی است که آمریکا در زمان بحران موشکی کوبا در سال 1962 گرفت. در آن زمان واشنگتن پذیرفت تا موشکهای بالستیک PGM-19 ژوپیتر را که در ترکیه و ایتالیا مستقر بودند بر اساس توافقی با اتحاد شوروی در ازای بر چیدن موشکهایش از کوبا خارج کند.

ینی شفق این سوال را مطرح کرد: چطور شباهتها میان بحران کوبا و تصمیم واشنگتن و برلین برای خارج کردن آتش بارهای پاتریوتشان از ترکیه مغفول ماندند؟ این شباهتها در واقع نادیده گرفته شده‌اند.

به نوشته ینی شفق این اقدام بخشی از چانه زنی در جریان میان آمریکا و روسیه است که در جریان آن مسائل مربوط به سوریه و اوکراین پیوند نزدیکی با هم پیدا کرده‌اند.

این روزنامه ترک همچنین به دیگر تکه‌های پازل تصمیم آمریکا برای برچیدن پاتریوتهایش از ترکیه اشاره می کند: سوریه دیگر یک تهدید موشکی جدی نیست، فرآیند دردناک مقابله با مساله کردها و کمپین آنکارا علیه پ.ک.ک. هر یک از این عوامل احتمالا مهم هستند اما همه آنها حاشیه‌ای هستند و درک کمی از تصویر کلی نصیب ما می کنند. ما نیاز به یک چارچوب و دلیل ریشه ای داریم. خارج کردن پاتریوتها از ترکیه می‌تواند نخستین نشانه مهم نزدیکی و تفاهم میان آمریکا و روسیه قلمداد شود.

انتهای پیام

کد N929932