اورشلیم پست: تلاش نتانیاهو برای مخالفت با توافق هسته‌ای، باخت - باخت است

سیاسی

روزنامه صهیونیستی اورشلیم پست در گزارشی نوشت: مخالفت کنگره آمریکا با توافق هسته‌ای به نتیجه باخت - باخت منجر خواهد شد که در هر صورت به جایگاه اسراییل آسیب خواهد زد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) و به نوشته روزنامه اورشلیم پست، بنیامین نتانیاهو کاملاً متقاعد شده است که توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 که 14 ژوییه در وین حاصل شد آینده این رژیم را به خطر خواهد انداخت. نتانیاهو قویاً بر این باور است که رهبران ضعیف جهان که از بررسی خاورمیانه ناتوان هستند منابع راهبردی مهم را فدای چند دستاورد سیاسی و اقتصادی کوتاه مدت کرده‌اند. به گفته او این یک اشتباه تاریخی است که نه تنها اسراییل، بلکه صلح جهانی را تهدید می‌کند.

وی همانند وینستون چرچیل خود را تنها کسی در جهان می‌داند که علیه این اتفاق خطرناک صحبت می‌کند، اما این تاریخ است که حقانیت وی را نشان خواهد داد.

اورشلیم پست در ادامه نوشت: آیا این استدلال‌های رهبر اسراییل معتبر است؟ آیا توافق هسته‌ای به همان اندازه‌ای که نتانیاهو می‌گوید دچار نقص است؟ نتانیاهو اواخر ماه ژوییه گفت که تنها راه جلوگیری از بهره‌برداری ایران از این توافق این است که کنگره آمریکا به توافق رأی منفی بدهد. اتفاقی که وی و گروه‌های حامی اسراییل در آمریکا به سختی برای آن تلاش می‌کنند.

کنگره آمریکا قرار است اواسط ماه سپتامبر پس از یک مهلت 60 روزه برای بازبینی توافق هسته‌ای در تأیید یا رد آن رأی‌گیری کند. قانون‌گذاران برای این‌که بتوانند این توافق را باطل کنند، برای خنثی کردن وتوی رییس‌جمهور به دو سوم آراء سنا و مجلس نمایندگان نیاز دارند که دستیابی به آن بعید به نظر می‌رسد.

ران ورمر، سفیر رژیم صهیونیستی در آمریکا و لابی صهیونیستی آیپک سعی می‌کنند تا این قانون‌گذاران را برای مخالفت با آن چه بزرگ‌ترین دستاورد دولت باراک اوباما در عرصه سیاست خارجی محسوب می‌شود متقاعد کنند.

به نوشته اورشلیم پست، این یک بازی خطرناک با نتیجه باخت - باخت است. اگر کنگره برنده شود، این رژیم صهیونیستی است که برای نابودی این توافق و پیامدهای آن، شامل شکست ائتلاف بین‌المللی برای تحریم ایران به رهبری آمریکا، یک خاورمیانه خطرناک‌تر و در بدترین حالت کشاندن آمریکا به جنگی دیگر در خاورمیانه سرزنش خواهد شد.

اگر رییس‌جمهور آمریکا برنده شود که احتمال آن بیش‌تر هم هست، اختلاف میان آمریکا و رژیم صهیونیستی به اعتبار بین‌المللی این رژیم و بازدارندگی منطقه‌یی آن آسیب خواهد زد.

هم‌چنین روابط با کاخ سفید و اوباما به سطوح پایین‌تری خواهد رسید و حمایت آمریکا از رژیم صهیونیستی با ابزارهای نظامی و دیپلماتیک تحلیل خواهد رفت. این مسأله بر تأمین تسلیحاتی اسراییل و به اشتراک گذاری اطلاعات با آن به‌علاوه انزوای اسراییل تأثیرگذار خواهد بود.

نتانیاهو علاوه بر این، با کشاندن پای یهودیان آمریکا به جنگ خود علیه کاخ سفید آن‌ها را در موقعیتی آزاردهنده قرار می‌دهد که به آمریکا وفادار هستند یا اسراییل.

از طرفی دیگر، حتی اگر کنگره توافق هسته‌ای را رد کند، با وجود نگرانی رژیم صهیونیستی در خصوص دستیابی ایران به سرمایه مسدود شده‌اش در کشورهای دیگر، تهران باز هم به این پول دست خواهد یافت چون جامعه بین‌الملل اجازه آزاد شدن این پول را خواهد داد.

این روزنامه صهیونیستی در ادامه به اختلاف نظر واشنگتن و تل‌آویو بر سر نقش ایران برای مقابله با داعش پرداخت و نوشت: جای دیگری که دیدگاه ‌آمریکا و اسراییل با هم برابر نیست، مقابله با داعش است چون واشنگتن ایران را در اینجا یک شریک احتمالی می‌بیند.

اورشلیم پست در پایان این گزارش تأکید کرد: با این حال نخست‌وزیر اسرائیل هم‌چنان بر این استدلال خود که توافق هسته‌ای یک اشتباه تاریخی است پافشاری می‌کند اما تاریخ در زمان مناسب خود، قضاوت خود را از این مسأله خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی با تکیه بر این‌ ادعای بی اساس خود که توافق هسته‌ای هم‌چنان به ایران اجازه دستیابی به ظرفیت تولید سلاح هسته‌ای را می‌دهد با آن مخالفت می‌کنند. این در حالی است که این رژیم تنها دارنده زرادخانه هسته‌ای در منطقه خاورمیانه به شمار می‌آید، بدون این‌که حتی این مسأله را به طور رسمی بپذیرد.

مقامات ایران همواره تأکید می‌کنند که برنامه هسته‌ای این کشور ماهیت کاملاً صلح‌آمیز دارد و سلاح هسته‌ای در دکترین دفاعی ایران هیچ جایگاهی ندارد.

انتهای پیام

کد N929919