کمالوندی مطرح کرد:

ایستادگی آمانو در برابر فشارها برای علنی کردن توافق محرمانه

سیاسی

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: تاکنون آمانو دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، در برابر فشارها جهت علنی کردن مفاد توافق نامه‌ی محرمانه ایران و آژانس مقاومت و ایستادگی کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی، در گفت وگو با برنامه «رویداد» رادیو گفت وگو،   با اشاره به تلاش برخی از مقامات امریکایی جهت اطلاع پیدا کردن از محتوای  توافق محرمانه ایران و آژانس اظهار کرد: اگر آژانس  بخواهد حرفه ای رفتار کند نباید در مقام افشا کردن جزییات این توافق قرار بگیرد چنان که خود این نهاد بین المللی نیز  در روابط با کشورها  دارای استاندارهایی است که باید آنها را رعایت کند.

وی با بیان این که در توافق نامه ی بین ایران و آژانس  بر محرمانه  ماندن اطلاعات ایران و حتی روش کار تاکید شده است، افزود: آمانو در جریان سفر به آمریکا  تحت فشار نمایندگان کنگره و سنا بود که این اطلاعات  محرمانه را افشا کند ولی در برابر این فشارها تاکنون ایسنادگی کرده است.

معاونت بین الملل سازمان انرژی اتمی، با بیان این که ممکن است در چند سال آینده این اطلاعات محرمانه منتشر شود و اشکالی بر این موضوع وارد نباشد، ادامه داد: توافق حاصله بین ایران و آژانس  نتیجه ی چند دور گفتگوی ایران وآژانس در سطح معاون و دبیرکل آژانس است.

 وی خاطر نشان کرد: توافق حاصله، توافقی متوازن است و همان طور که قبلا اعلام کرده ایم حساسیت و نگرانی ایران در این ارتباط در جهت  محرمانه بودن این اطلاعات است.

 کمالوندی در بخشی دیگر از صحبت های خود گفت: طبق توافق ایران و آژانس  باید تا ۲۴ آذرماه پرداختن به موضوعات گذشته پرونده ی هسته ای ایران ازسوی آژانس به اتمام برسد و برنامه ایران در این آژانس بر اساس مسائل روز  دنبال شود.