کمالوندی: آمانو در برابر علنی کردن مفاد توافق محرمانه ایران و آژانس مقاومت کرده است

سیاسی

معاون سازمان انرژی اتمی گفت: مدیرکل آژانس تاکنون در برابر فشارها برای علنی کردن مفاد توافق‌نامه‌ی محرمانه ایران و آژانس مقاومت و ایستادگی کرده است و این شایسته تقدیر است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی در گفت‌وگو با برنامه «رویداد» رادیو گفت‌وگو، با اشاره به تلاش برخی از مقامات آمریکایی برای اطلاع پیدا کردن از محتوای توافق محرمانه ایران و آژانس افزود: اگر آژانس بخواهد حرفه‌یی رفتار کند نباید در مقام افشا کردن جزییات این توافق قرار بگیرد چنان که خود این نهاد بین‌المللی نیز در روابط با کشورها دارای استاندارهایی است که باید آن‌ها را رعایت کند.

او با بیان این که در توافق‌نامه بین ایران و آژانس بر محرمانه ماندن اطلاعات ایران و حتی روش کار تاکید شده است، افزود: آمانو در جریان سفر به آمریکا تحت فشار نمایندگان کنگره و سنا بود که این اطلاعات محرمانه را افشا کند ولی در برابر این فشارها تاکنون ایسنادگی کرده است.

معاون بین‌الملل رییس سازمان انرژی اتمی، با بیان این که ممکن است در چند سال آینده این اطلاعات محرمانه منتشر شود و اشکالی بر این موضوع وارد نباشد، ادامه داد: توافق حاصله بین ایران و آژانس نتیجه چند دور گفت‌وگوی ایران وآژانس در سطح معاون و مدیرکل آژانس است.

وی خاطرنشان کرد: توافق حاصله، توافقی متوازن است و همان طور که قبلا اعلام کرده‌ایم حساسیت و نگرانی ایران در این ارتباط در جهت محرمانه بودن این اطلاعات است.

کمالوندی در بخشی دیگر از صحبت‌هایش گفت: طبق توافق ایران و آژانس باید تا 24 آذرماه پرداختن به موضوعات گذشته‌ی پرونده‌ی هسته‌ای ایران از سوی آژانس به اتمام برسد و برنامه‌ی ایران در این آژانس بر اساس مسائل روز دنبال شود.

انتهای پیام

کد N929812