روانچی: روابط ایران و انگلیس در سطح کاردار باقی می‌ماند

ایرنا نوشت:


معاون اروپا و آمریکای وزیر امور خارجه گفت: پس از بازگشایی سفارت انگلیس در تهران، روابط دو کشور همچنان در سطح کاردار باقی می ماند.

 مجید تخت روانچی روز شنبه در گفت گو با خبرنگاران افزود: قرار این است که پس از بازگشایی سفارت دو کشور روابط از سطح کاردار غیر مقیم به کاردار مقیم تغییر پیدا کند، البته بحث تعویض کاردارها را نداریم.

وی خاطرنشان کرد: فیلیپ هاموند وزیر خارجه انگلیس فردا در راس هیات سیاسی - اقتصادی برای بازگشایی سفارت انگلیس به تهران می آید و در مراسمی ساده سفارت انگلیس بازگشایی می شود.
روانچی گفت که در انگلیس هم با توجه به حضور دانش یزدی معاون اداری و مالی وزارت خارجه در لندن، مراسم بازگشایی سفارت ایران با حضور او انجام می شود.

معاون وزیر امور خارجه در ادامه به بحث « خسارت و نه غرامت » به سفارت انگلیس اشاره کرد و گفت: بحث خسارت زمان بر است که نیاز به کار کارشناسی دارد. واقعیت این است که خسارتی وارد شده که باید درباره آن صحبت شود اما هنوز به جایی نرسیده ایم.
تخت روانچی افزود: زمانی که دو سفارتخانه کار خود را آغاز کردند یکی از موضوعات می تواند بحث پرداخت خسارت باشد. البته ما گفته ایم برای از سرگیری روابط شرط نمی پذیریم و آنها هم قبول کردند باید تخمین خسارات خود را با جزییات ارایه دهند کارشناسان ما هم بررسی کنند.

وی تصریح کرد: پس از شروع به کار سفارتخانه های دو کشور ویزای دیپلماتیک و خدمت در تهران صادر می شود و به مرور که کادر کنسولی آنها در تهران قطعی شود که احتمالا چند ما طول خواهد کشید، صدور ویزای عادی و مسافری هم در تهران از سر گرفته می شود.
معاون وزیر خارجه همچنین گفت: در عین حال سفارت ایران در لندن امکان صدور ویزا در این مدت را داشته است ولی به دلیل انجام اقدام برابر ویزا صادر نمی کرد ، به گونه ای که کاردار غیرمقیم انگلیس برای سفر به تهران به جای لندن به پاریس می رفت و بعد به تهران می آمد.

52261

کد N929655