در چهارمین سالگرد حمله به مقر سازمان ملل؛

بان‌کی‌مون به نیجریه می‌رود

سیاسی

دبیرکل سازمان ملل روز یکشنبه عازم نیجریه می شود تا با رهبران جدید این کشور به بحث درباره مسائلی اعم از تغییرات آب و هوا، حقوق بشر و مقابله با افراط‌گرایان خشونت طلب بپردازد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، سازمان ملل اعلام کرد، بان کی مون، دبیر کل این سازمان فردا (یکشنبه) وارد شهر ابوجا، پایتخت نیجریه می شود تا با محمدو بوهاری، رئیس جمهور این کشور که در تاریخ 29 مه سال جاری به قدرت رسید، مذاکره کند.

وی قرار است پس از سفر به نیجریه عازم پاریس شود تا به حمایت از یک توافق بین‌المللی به منظور جلوگیری از افزایش دمای جهانی بپردازد.

اری کانکو، سخنگوی سازمان ملل اظهار کرد، بان کی مون در سفر به نیجریه با محمدو بوهاری رئیس جمهور نیجریه و دیگر رهبران دولت این کشور و همین طور رهبران جامعه مدنی و تاجران دیدار خواهد کرد. وی همچنین در مراسم گرامیداشت سالگرد حمله انتحاری در 26 اوت 2011 به مقر سازمان ملل در شهر ابوجا که کشته شدن 21 تن و زخمی شدن 60 تن دیگر را به همراه داشت، حضور پیدا خواهد کرد.

بان کی مون به مناسبت چهارمین سالگرد بمب گذاری علیه مقر سازمان ملل در شهر ابوجا که حدود 400 کارمند سازمان ملل در آن مشغول به کار هستند. حلقه گل خواهد گذاشت.

این دومین سفر بان کی مون از زمان رسیدن به دبیر کلی سازمان ملل در سال 2007 به نیجریه است. وی آخرین بار در ماه مه 2011 به نیجریه سفر کرد تا با گودلاک جاناتان، رهبر وقت این کشور به بحث درباره بحران‌های سودان جنوبی و لیبی بپردازد.

وزارت امور خارجه نیجریه نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد، دبیر کل سازمان ملل در سفری دو روزه به نیجریه ضیافت شامی با مقام های صنایع و فرمانداران این کشور خواهد داشت.

بان کی مون پس از نیجریه به شهر پاریس پایتخت فرانسه رفته تا در آستانه کنفرانسی در پاریس در ماه دسامبر که در آن کشورهای جهان به دنبال یک توافق جدید درزمینه آب و هوا هستند، در نشست سالانه سفرای فرانسه سخنرانی کند.

همچنین کمپین حمایت از دختران نیجریه ای ربوده شده از سوی گروه تروریستی بوکو حرام مشهور به کمپین "دختران ما را بازگردانید" نیز اعلام کرد، بان کی مون قرار است با اعضای این کمپین نیز دیدار کند هر چند که دولت نیجریه یا سازمان ملل هنوز این خبر را تایید نکرده‌اند.

انتهای پیام

کد N929471