جهانگیرزاده در گفتگو با مهر تأکید کرد؛

انگلیسی‌ها دنبال نفوذ هرچه بیشتر در ایران هستند/ ضرورت رصد دائم

سیاسی

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، با بیان اینکه انگلیسی‌ها در نهایت به دنبال نفوذ هر چه بیشتر در کشور ما مانند دوران رژیم ستمشاهی هستند، گفت: باید همیشه رفتار آنها را زیر ذره‌بین و رصد داشته باشیم.

جواد جهانگیرزاده در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به بازگشایی مجدد سفارت انگلیس در تهران از هفته جاری و با اشاره به الزامات رویارویی جمهوری اسلامی با دولت انگلیس اظهار داشت: هم در زمان حیات مبارک امام (ره) و هم در دوران رهبری رهبر معظم انقلاب، یکی از اصولی‌ترین مبانی انقلاب، استکبارستیزی بوده و مقام معظم رهبری اخیرا نیز در سخنان خود تجدیدبنای استکبارستیزی را رقم زدند.

وی افزود: اگر بخواهیم به تاریخ سیاسی اخیر مراجعه کنیم، می‌بینیم که انگلیسی‌ها یکی از پایه های اصلی استکبار بوده اند و این خصلت آنها در ارتباط با کشور ما بیشتر دیده می‌شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: جایگاه استکباری انگلیس در مقطعی بسیار پررنگ بود، اما در دوره دیگری بخاطر تغییر جایگاه قدرت در جهان، جایگاه نمایشی خود را به آمریکایی ها دادند، اما در تنظیم روابط قدرت در جهان به نفع جبهه سلطه، هنوز انگلیسی ها یکی از جدی‌ترین کشورها هستند و خود را آقابالاسر جوامع جهانی می‌دانند.

نقش جدی انگلیس در فتنه 88/ تلاش انگلیس برای نفوذ هرچه بیشتر در ایران، مانند دوران ستمشاهی

جهانگیرزاده با اشاره به استثنا قائل شدن جمهوری اسلامی برای تنظیم و گسترش روابط با چند کشور محدود جهان از جمله آمریکا و رژیم اشغالگر قدس عنوان کرد: آنچه که در رابطه با حضور جدی انگلیسی ها در فتنه ۸۸ و تلاش آنها برای هدایت اطلاعاتی جریان‌های معاند و برانداز اتفاق افتاد، باعث شد تا جمهوری اسلامی با کاهش روابط خود با انگلیس نشان دهد که در برابر این سیاست ها بسیار حساس است.

وی تاکید کرد: در شرایط موجود نیز اگر می‌خواهیم به سمت توسعه یا تنظیم مجدد روابط با انگلیس پیش برویم، نباید آن پیشینه پرمساله انگلیسی ها را از یاد ببریم؛ همچنین باید بدانیم در سرحلقه بسیاری از رفتارهای نامطلوب غربی‌ها علیه جمهوری اسلامی از جمله تحریم، فشار، فتنه‌های سیاسی و حمایت از آشوب ها و بلواهای قومی، انگلیسی ها نقش ویژه ای داشته‌اند و باید در تنظیم مجدد روابط حتما این مساله را در نظر بگیریم که انگلیسی ها در نهایت به دنبال نفوذ هر چه بیشتر در کشور ما مانند دوران رژیم ستمشاهی هستند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: نباید به گونه ای عمل شود که انگلیسی‌ها نه تنها جای خالی خود را پر می کنند، بلکه در توطئه جای آمریکایی ها را هم بگیرند.

جهانگیرزاده ادامه داد: باید بدانیم که تنظیم روابط در عالم واقع فقط به معنای تنظیم روابط است، نه الزاما گسترش بدون توجیه روابط و جا باز کردن برای کشوری که سوابق منفی در تاریخ معاصر و خصوصا در چند سال اخیر دارد.

تبعات گسترش بی‌ضابطه روابط با کشورهای استکباری/ دوستان روزهای سخت تحریم را فراموش نکنیم

وی در همین رابطه به تبعات گسترش بی‌ضابطه روابط با کشورهای استکباری اشاره کرد و اظهار داشت: هر چقدر به سمت گسترش روابط با چنین کشورهایی پیش برویم، در مقاطعی که آنها دوباره به سمت رفتارهای استعماری می‌روند و نیاز به تنظیم مجدد روابط احساس می‌شود، با مشکل مواجه خواهیم بود و تنگناهایی برای کشور و مردم ایجاد می‌شود.

این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه تنظیم مجدد روابط با انگلیسی ها به معنی فراموش کردن نگرش‌های اصولی ما نیست، خاطرنشان کرد: یادمان نرود که ما دوستانی در روزهای سخت تحریم داشتیم که با وجود فشار غربی ها همیشه همراه ما بودند و نباید این توسعه روابط با غرب، منجر به فراموشی و غفلت از آنها شود؛ چراکه چهره نامناسبی را از ما در روابط خارجی نشان می‌دهد.

جهانگیرزاده تصریح کرد: انگلیسی ها چشم طمع به ارتباطات سیاسی و به ویژه مراودات اقتصادی با ما دوخته‌اند و باید این نکته را بپذیریم که بسیار مهم است و نادیده گرفتن آن نشانه فقدان یک نگاه استراتژیک است؛ معتقدم انگلیسی‌ها در مجموعه جهان غرب می‌گنجند و هنوز سرحلقه جهت‌گیری‌های غرب علیه ما در رفتار انگلیسی ها وجود دارد.

وی با بیان اینکه افزایش یا کاهش ارتباطات با کشورها یک رفتار راهبردی نیست بلکه نشانه‌ای از جهت‌گیری‌هاست، عنوان کرد: با توجه به این مساله، باید همیشه رفتار انگلیسی ها را زیر ذره‌بین و رصد خود داشته باشیم تا منافع خود را به طور حداکثری حفظ کنیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: این منافع، مجموعه منافعی است که برای یک کشور انقلابی که الهام‌بخش اندیشه‌های آزادیبخش و رفتارهای انقلابی و خیزش های منطقه ای و جهانی علیه نظام سلطه است انتظار می‌رود، بنابراین باید جایگاه خودمان را به درستی بدانیم و برای صیانت از آن مراقبت کنیم که مبادا آسیب ببینیم.