احمدی در گفت‌وگو با ایسنا:

ایران باید با قاطعیت با درز احتمالی اطلاعات از آژانس برخورد کند

ايران,آژانس بين‌المللي انرژي اتمي

رئیس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد که اگر انتشار اسناد محرمانه بین ایران و آژانس درست باشد، جمهوری اسلامی باید برخورد جدیتر و قاطع‌تری نسبت به این موضوع داشته باشد.

رئیس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد که اگر انتشار اسناد محرمانه بین ایران و آژانس درست باشد، جمهوری اسلامی باید برخورد جدیتر و قاطع‌تری نسبت به این موضوع داشته باشد.

حجت‌الاسلام وحید احمدی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ در واکنش به انتشار اخباری در مورد افشای اطلاعات محرمانه بین تهران و آژانس در موضوع فعالیت‌های هسته‌ای ایران گفت: ارتباط بین کشورها و آژانس به اعتبار وظایف ذاتی این سازمان‌، محرمانه است و کشورهای دیگر حق اطلاع از آن را ندارند. بر این اساس آژانس موظف محرمانه نگه داشتن اطلاعات است و اجازه انتشار آن را ندارد.

وی افزود: حال اگر به واسطه نفوذ برخی از قدرت‌ها در آژانس این اطلاعات افشا شود،‌ نشان می‌دهد که آژانس کارش را به درستی انجام نداده است و ممکن است انحرافی در آینده داشته باشد و رفتارهای غیرصحیح خود را ادامه دهد.

این عضویت کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: اگر این اتفاق رخ دهد طبیعی است که جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری که حقش ضایع شده است‌، واکنش موثری نشان داده و حتی تهدیدهای جدی نسبت به آژانس نشان دهد. به تبع آن تصمیمات مقتضی متناسب با منافع ملی‌ اتخاذ کند. این موضوع نیازمند عکس العمل جدی از طرف جمهوری اسلامی است که پیش شرط تمامی موارد صحت این اخبار منتشره می‌باشد.

وی توضیح داد: گاهی اوقات برخی از رسانه‌ها با طرح گمانه زنی‌هایی به دنبال به هم زدن اوضاع برای رسیدن به مقصودشان هستند؛ بنابراین قبل از نشان دادن هر عکس العملی باید جمهوری اسلامی از صحت این اخبار مطمئن شود و بعد از آن برخورد جدی‌تر و قاطع‌تری نسبت به این موضوع داشته باشد.

احمدی با بیان اینکه موضع‌گیری‌ها باید متناسب با منافع و مصالح ملی باشد،‌ گفت: اگر اطلاعات به واسطه اعمال نفوذ و یا سهل‌انگاری منتشر شده باشد‌، حق برای ما به عنوان کشوری که ضرر کرده در مورد نوع واکنش و برخورد محفوظ است؛ چون آژانس باید اطلاعات را محرمانه نگه داشته و اجازه دسترسی به دیگر کشورها را ندهد.

رئیس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پایان با بیان اینکه تکذیبیه آژانس به تنهایی کفایت نمی‌کند گفت: با وجودی که تاکنون آژانس این موضوع را تکذیب نکرده است ولی تکذیبیه تنها کافی نیست؛ چون ممکن است این اتفاق رخ داده باشد و بعد آژانس تکذیب کند که در این شرایط هیچ مشکلی حل نخواهد شد.

انتهای پیام

کد N929432