جهانگیری: باید گفت‌وگو را به عنوان راهبرد اساسی به کار ببندیم

اسحاق جهانگيري

معاون اول رئیس جمهور ایران گفت:‌ آغوش ایران برای دولتهایی که در چارچوب قوانین این کشور کار کنند، باز است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا)،‌ اسحاق جهانگیری در اولین گردهمایی سراسری جوانان ایران با عنوان «جوان ایرانی، گفت‌وگوی جهانی» با اشاره به تغییرات ایران در دوران پساتحریم گفت: دولت با تکیه بر مدیرانی که از اول انقلاب تربیت شدند در حال برنامه ریزی است. در حال حاضر کشورهای مختلف برای همکاری با ایران در حال سبقتند و برای کارهای جدی اعلام آمادگی می‌کنند. دولت تدبیر و امید برای کار با مردم دنیا و دولت ها هیچ ممنوعیت و محدودیتی ندارد و هر دولت و ملت قانونی که بخواهد در دوران پساتحریم در چارچوب قوانین ایران کار کند، ایران از آن‌ها استقبال خواهد کرد.

وی با بیان اینکه دولت موفق شده تحریم های ظالمانه را بشکند،‌اظهار کرد: در حال حاضر دولت توافق هسته‌ای را به اجرا نزدیک می‌کند و فرصت جدیدی برای کشور فراهم شده تا در این زمان که پر از امید است و از شرایط دشوار بین‌المللی عبور کرده به مسائل داخلی بپردازد.

جهانگیری افزود:‌ در این دو سال وقتی در مورد مسائل داخلی موضوعی مطرح می کردند گفته می شد اولویت های دولت چیز دیگری است و بگذارید مسائل هسته‌ای به توافق برسد اما در حال حاضر فرصت پرداختن به مسائل داخلی فراهم شده است.

معاون اول رئیس جمهور همچنین با اشاره به تلاش سازمان امور جوانان برای برگزاری این گردهمایی سراسر جوانان خاطر نشان کرد: بنده به عنوان یک مسؤول این اطمینان را می دهم که دولت خواسته های شما را دنبال خواهد کرد.

وی به نقش گفت‌وگو برای به نتیجه رسیدن در کارها اشاره و بیان کرد:‌ با گفتگو می توانیم مهمترین مسائل کشور را به نتیجه برسانیم و باید گفت‌وگو را به عنوان راهبرد اساسی به کار ببندیم.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه دو طرف مذاکره باید دارای فهم و مهارت لازم باشند ، اظهار کرد: گفت‌وگو هنر بازی کردن با هم است و طرفین باید این درک را داشته باشند که می خواهند وارد میدان شوند.

وی همچنین با بیان اینکه لازم نیست طرفین گفت‌وگو از یک جنس باشند، خاطر نشان کرد: اختلاف نظر برای مذاکره یک چیز واجب است.

وی با بیان اینکه با توافق هسته‌ای نام ایران بار دیگر در دنیا بلندآوازه شد، اظهار کرد: الگوی ایرانی در جهت حل مسائل علمی الگوی جدیدی برای کشورهای بین‌المللی است.

جهانگیری با اشاره به اولین سال حضور دکتر روحانی در سازمان ملل بیان کرد: همانطور که رئیس جمهور در حضور خود مطرح کرد جهان باید عاری از خشونت باشد که این امر با گفت‌وگو میسر می‌شود و حل مسائل سوریه ، عراق ، یمن و سایر کشورهای منطقه با گفت‌وگو در میز مذاکره می تواند به نتیجه برسد.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه بین حکومت نخبگان نیز باید گفت‌وگو فراهم شود، ادامه داد: نخبگان از هوش بسیار بالایی برخوردارند و در این گفت‌وگو حکومت می تواند به نتایج مورد نیاز خود برسد.

وی یکی از ضروری ترین انواع گفت‌وگو را، گفت‌وگو با جوانان دانسته و بیان کرد: در این نوع گفت‌وگو از یک سو مسئولان و مدیران و از سوی دیگر جوانان وجود دارند و باید با فضاهای مشارکتی درباره مشکلات به گفت‌وگو بنشینند.

جهانگیری با بیان اینکه جوانان محرک اصلی جوامع هستند،‌اظهار کرد: اگر جوانان فعالیت نکنند هیچ اتفاقی در توسعه نخواهد افتاد همانطور که خیلی از کشورها که از حضور جوانان بی بهره اند ناچارند نخبگان کشورهای دیگر را جذب کنند.

وی در ادامه به اهمیت حضور جوانان برای حل مسائل اشاره و اظهار کرد: دولت نباید در غیاب جوانان به حل مشکلات آنان رسیدگی کند. این دولت برخاسته از نسل جوان است و خود را وام‌دار نسل جوان می‌دانند.

معاون اول رئیس جمهور همچنین با اشاره به انتخابات سال 92 ، خاطر نشان کرد: در شرایطی که بسیاری مأیوس بودند که شاید نتوان کاری کرد جوانان در خرداد سال 92 برگ دیگری ورق زدند و امیدواریم دولت این امید را پاس بدارد و آینده بهتری برای جوانان ترسیم کند.

جهانگیری با اشاره جمعیت جوان کشور گفت:‌ 23 میلیون نفر از جمعیت کشور بین 15 تا 29 سال هستند و این آمار بیان می‌کند دولت می تواند نیروی اجتماعی موثری در خدمت داشته باشد.

وی با بیان اینکه در دهه گذشته رویکرد مسائل جوانان با مشکلات و چالش هایی روبرو بود، اظهار کرد: نگاه برخی صاحب نظران به جوانان به عنوان نیروی تهدید کننده بود و کمتر به چشم فرصت به آن‌ها توجه می شد.

وی همچنین به نیازهای طبیعی جوانان اشاره و بیان کرد: جوانان نیازهایی مثل اشتغال،‌تحصیل، ‌مسکن،هویت اجتماعی و سیاسی دارند که عدم حل این نیازها بر ابهامات می افزاید.

جهانگیری افزود: نهادهای برخاسته از جوانان، دولت و بخش خصوصی باید با هم کار کنند تا بتوانند به مشکلات پاسخ دهند و آینده امیدوارکننده برای جوانان ترسیم کنند تا رضایت جوانان فراهم شود و در این راستا دولت به عهد خود متعهد است.

معاون رئیس جمهور همچنین گفت:‌امیدواریم در دوره پسا تحریم و با استفاده از موقعیت به وجود آمده این فرصت طلایی را با با برنامه ریزی دقیق و علمی به توسعه جهشی ایران تبدیل کنیم.

انتهای پیام

کد N929387