بیش از 10 کشور جهان به رژه نظامی چین می‌پیوندند

مقام‌های دولت پکن اعلام کردند، بیش از 10 کشور جهان شامل روسیه به رژه نظامی گسترده چین می‌پیوندند که قرار است ماه آتی میلادی و در هفتادمین سالگرد پیروزی بر ژاپن در جنگ جهانی دوم برگزار شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این رژه نظامی به عنوان برنامه‌ای برای نشان دادن ظرفیت‌ها و توانایی‌های رو به رشد ارتش آزادی بخش خلق چین دیده می‌شود و در حالی برگزار خواهد شد که پکن به ساخت و سازهای گسترده خود در دریای چین جنوبی و شرقی ادامه می‌دهد؛ اقداماتی که از جانب همسایگان این کشور قدرتمند با هدف تقویت نظامی در منطقه دیده می‌شود و ارتش آمریکا نیز به تعهدات خود برای حفاظت از منتقدان منطقه‌ای‌اش پایبند است.

معاون فرمانده این رژه در یک کنفرانس خبری در پکن گفت: سربازان خارجی از کشورهای آسیایی، اروپایی، آفریقایی و آمریکا و اقیانوسیه به این رژه می‌پیوندند.

وی همچنین به سربازانی از روسیه و قزاقستان اشاره کرد و گفت: جزئیات بیشتر درباره این رژه بعدا منتشر می‌شود.

این مقام مسئول همچنین گفت: حضور این سربازان خارجی در رژه مذکور نشانگر تمایل آنها در بزرگداشت پیروزی جهانیان علیه جنگ فاشیستی بود و نمادی از پیگیری صلح بادوام در سطح جهان محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: 12 هزار سرباز در این رزمایش که سوم سپتامبر برگزار می‌شود شرکت خواهند کرد. همچنین 500 قطعه تجهیزات از 40 نوع مختلف شامل 200 هواپیما از 20 نوع مختلف در این رژه نظامی استفاده می‌شود.

این مقام مسئول ارتش چین درباره اینکه آیا عناصر ضد ژاپنی در این رژه حضور خواهند داشت یا خیر گفت: جنگ دوم جهانی باعث ضربات بسیار زیادی بر مردم ژاپن و سراسر آسیا شد اما ما به دنبال این نیستیم که بار دیگر این زخم را باز کنیم و وارد اختلافات شویم.

چین اعلام کرده که دعوت نامه‌هایی را به روسای کشورهای مختلف ارسال کرده است که از جمله آنها می‌توان به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، رئیس جمهوری مغولستان، عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر و میلوش زمان، رئیس جمهوری چک اشاره کرد و این‌ها افرادی هستند که این دعوت نامه را پذیرفته‌اند.

دولت انگلستان در میان کشورهایی است که اقدامات نظامی گسترده‌ چین را در آب‌های مورد مناقشه مورد انتقاد قرار داده و نگرانی خود را بابت این رزمایش نظامی گسترده ابراز کرده است چون به گفته برخی از کشورهای مخالف اقدامات پکن، چین به دنبال جلب حمایت بین‌المللی برای رقابت با ژاپن است.

انتهای پیام

کد N929375