رئیس پارلمان یونان دستور رئیس‌جمهور به اپوزیسیون برای تشکیل دولت را نقض قانون اساسی خواند

رئیس پارلمان یونان در بیانیه‌ای اعلام کرد، دستور رئیس‌جمهوری یونان به اپوزیسیون برای تشکیل هرچه سریع‌تر یک دولت جدید نقض قانون اساسی این کشور است.

رئیس پارلمان یونان در بیانیه‌ای اعلام کرد، دستور رئیس‌جمهوری یونان به اپوزیسیون برای تشکیل هرچه سریع‌تر یک دولت جدید نقض قانون اساسی این کشور است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، پروکوپیس پاولوپولوس، رئیس‌جمهوری یونان اوایل روز جمعه حکمی را برای تشکیل دولت جدید به وانگلیس میماراکیس، رهبر اپوزیسیون یونان و رهبر حزب راست میانه «نئو دموکراسی» اعطا کرد.

براساس ماده 37 قانون اساسی یونان پیشنهاد اعطای یک حکم باید در جریان سه روز مذاکره میان رئیس پارلمان یا معاونش با رئیس‌جمهوری یونان حول محور تعداد کرسی‌هایی که هر یک از احزاب در پارلمان دارند، صورت گیرد و این نشست فوق‌الذکر باید پیش از هرگونه اعطای حکمی برگزار شود.

در همین حال زوی کونستانتوپولو، رئیس پارلمان یونان گفت: پوولوپولوس از دستورش به میماراکیس به من اطلاعی نداده و باعث ایجاد تردیدهایی درباره مشروعیت این اقدام شده است.

الکسیس سیپراس، نخست‌وزیر یونان از حزب جناح چپ «سیریزا» روز پنجشنبه استعفای خود را اعلام کرد تا راه را برای برگزاری انتخابات زودهنگام آماده کرده و حمایت از موضعش را درخصوص بسته جدید کمک مالی 86 میلیارد یورویی (95 میلیارد دلاری) تضمین کند.

براساس قانون اساسی یونان میماراکیس سه روز فرصت دارد تا مشخص کند که آیا حزبش می‌تواند پیش از روی کار آمدن یک دولت موقت، دولت قابل قبول و کارآمدی را ایجاد کند یا خیر.

براساس گزارش رسانه‌ها، اگر میماراکیس در تشکیل دولت ناکام شود، یونان انتخابات پارلمانی زودهنگام را 20 سپتامبر (29 شهریور) سال جاری میلادی برگزار می‌کند.

انتهای پیام

کد N929135