روحانی:وزارت جنگ بعد از دوران مصدق به وزارت دفاع تبدیل شد

حسن روحانی,وزارت دفاع

رئیس جمهور گفت: دین ما به جای واژه جنگ از واژه دفاع استفاه کرده است پس همه جنگ‌هایی اسلام جهاد دفاعی است ولو جنگ‌های ابتدایی اسلام.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حسن روحانی در مراسم گرامیداشت روز صنعت دفاعی، اظهار کرد: سال‌ها در کشورهای دنیا طول کشید تا به جای کلمه جنگ از کلمه دفاع استفاده کنند. قرن‌ها بحث جنگ و جنگ‌سالاری مطرح بود. وقتی اسلام به عنوان دین رحمت در شبه جزیره عربستان طلوع کرد به جای واژه جنگ واژه دفاع را مطرح کرد.

وی ادامه داد: اولین آیه‌ای که در قرآن مجید درباره دفاع آمده اهمیت نام دفاع را مشخص می‌کند. دفاع اصلی از جانب خداوند است و مدافع اصلی نیز خود خداوند است. در این آیه آمده است که خداوند مدافع مردان باایمان است. نه خداوند خائنین و نه ناسپاسان را دوست دارد. در واقع می‌بینیم که اسلام به جای جنگ کلمه دفاع را طرح کرد.

رئیس جمهور همچنین گفت: با این معنا همه جهادهای اسلام جهاد دفاعی است ولو جنگ‌های ابتدایی صدر اسلام. در کشور ما هم اول وزارت جنگ وجود داشت. بعد در دوران مرحوم مصدق به وزارت دفاع تبدیل شد. بعد از کودتای 28 مرداد مثل این‌ که لجباری کرده باشند دوباره این وزارتخانه را به وزارت جنگ تبدیل کردند.

وی یادآور شد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی وزارت جنگ به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تبدیل شد.

این کلمه وزارت دفاع فقط یک نام نیست، پشت آن محتوای بلندی وجود دارد. آرمان ما آرمان دفاع است. دین ما و نظام ما مردم‌سالاری است. ما به دنبال جنگ و تجاوز نیستیم.

 

 

2929

کد N929116