صدها مهاجر با نیروهای مرزی مقدونیه درگیر شدند

يونان,مهاجر,درگيري

صدها مهاجر از سوریه و دیگر کشورهای خاورمیانه در تلاش برای ورود به خاک مقدونیه از یونان با نیروهای مرزبان منطقه درگیر شدند.

به گزارش سرویس حوادث خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پلیس مقدونیه برای متفرق کردن جمعیت مهاجران از باتوم و گاز اشک‌آور استفاده کرد. شماری از مهاجران و نیروهای امنیتی مقدونیه در درگیری روز جمعه مجروح شده‌اند.

یک روز قبل، دولت مقدونیه برای مقابله با بحران ورود مهاجران وضعیت فوق‌العاده اعلام کرد. این گروه از مهاجران که در یونان هستند می‌خواهند با عبور از خاک مقدونیه خود را به کشورهای شمال اروپا برسانند.

سازمان ملل متحد از یونان و مقدونیه خواسته است که این شرایط بحرانی را مهار کنند. در دو ماه اخیر نزدیک به 44 هزار مهاجر توانسته‌اند از مرز عبور کرده و وارد مقدونیه شوند اما به تازگی بخش وسیعی از منطقه با سیم خاردار محافظت شده تا از ورود افراد تازه جلوگیری شود.

سازمان پزشکان بدون مرز می‌گوید 10 نفر از مهاجران آسیب‌دیده در درگیری را در مرز یونان و مقدونیه درمان کرده است.

سازمان عفو بین‌الملل با انتقاد از عملکرد دولت مقدونیه گفته است: مقام‌های مقدونیه طوری با پناهجویان فرار کرده از جنگ و درگیری رفتار می‌کنند که انگار با افرادی آشوب طلب مواجه هستند.

«نیکولا پوپوسکی»، نخست وزیر مقدونیه اعلام کرد که دولتش مجبور شده دست به این اقدام بزند زیرا شمار افرادی که اخیرا می‌خواهند وارد این کشور شوند به روزانه بیش از 3000 نفر رسیده است. به گفته پوپوسکی، کشور کوچکی مانند مقدونیه نمی‌تواند پاسخگوی سیل مهاجران باشد.

پلیس مقدونیه در 24 ساعت اخیر برای 181 مهاجر مجوز ترانزیت موقت صادر کرده تا بتوانند از خاک این کشور عبور کنند.

به گزارش بی‌بی‌سی، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل روز جمعه با ابراز نگرانی از وضعیت هزاران پناهجوی آسیب پذیر به ویژه زنان و کودکان که پشت مرز مقدونیه در خاک یونان منتظرند، درباره وخامت اوضاع هشدار داد.

کمیساریای عالی پناهندگان از مقدونیه و یونان خواسته است که در منطقه مرزی خود، شرایط ثبت‌نام مهاجران و محافظت از آنها را به شکلی منظم مدیریت کنند.

از ابتدای سال جاری میلادی (2015) نزدیک به 160 هزار مهاجر از راه دریا خود را به سواحل یونان رسانده‌اند و تنها در ماه گذشته 50 هزار پناهجو وارد این کشور شده‌اند. هدف عمده این مهاجران که اغلب از جنگ سوریه فرار کرده‌اند، عبور از مقدونیه و رسیدن به آلمان گزارش شده است.

انتهای پیام

کد N929111