/گزارش/

خطر چند پاره شدن لیبی را تهدید می‌کند

سیاسی

مذاکرات صلح بین جناح‌های سیاسی رقیب در لیبی با کندی پیش می‌رود. گروه داعش از هرج و مرج موجود استفاده کرده و محدوده نفوذ خود را با ترور و خونریزی گسترش می‌دهد. هشدارها نسبت به سومالیایی شدن لیبی تشدید شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) دویچه‌وله در گزارشی نوشته است: ده ماه از آن زمان می‌گذرد که فرستاده ویژه سازمان ملل در امور لیبی از امضای عنقریب توافق صلح میان جناح‌های سیاسی موجود در این کشور خبر داد. حال پس از گذشت ماه‌ها از این اعلام، پائولو جنیتلونی، وزیر خارجه ایتالیا نسبت به بروز "یک سومالی" جدید در لیبی هشدار می‌دهد.

دلیل این هشدار، پیشروی‌های داعش در لیبی است. نیروهای داعش تنها ظرف یک هفته، نزدیک به ۲۰۰ سکنه شهر سرت را کشته‌اند. شماری از مقتولان گردن زده شده‌اند، جسد برخی نیز برای عبرت دیگران مصلوب شده ‌است.

داعش هم اینک کنترل کامل شهر بندری سرت را در دست دارد. از ماه ژوئن سال جاری تاکنون، این شهر ۱۰۰هزار نفری پایتخت غیررسمی داعش در لیبی به شمار می‌رود. به این ترتیب، راه داعش برای دسترسی به حوزه نفتی شرق لیبی موسوم به "هلال نفت" گشوده شده است.

"سرت" محل تولد معمر قذافی، دیکتاتور پیشین لیبی است. قذافی برای ادامه حکومت خود با تامین همه‌جانبه نیازهای ساکنان محل تولدش، توانسته بود حلقه‌های وسیعی از هواداران خود را در این شهر بوجود آورد.

لیبی غنی‌ترین ذخایر نفتی در آفریقا را دارد و ۸۰ درصد این ذخایر در شهر بندری سرت در جنوب شرقی این شهر قرار دارد.

از زمان سقوط معمر قذافی، دیکتاتور پیشین لیبی، در پاییز ۲۰۱۱، آشوب و هرج ‌و ‌مرج این کشور واقع در شمال آفریقا را در بر گرفته است. هم‌اکنون دو مجلس، مستقر در طرابلس و طبروق، و دو دولت موازی در لیبی داعیه‌ قدرت در این کشور را دارند. شهرهای لیبی نیز در کنترل شبه‌نظامیانی هستند که با یکدیگر رقابت می‌کنند.

احزاب سیاسی و نمایندگان جامعه مدنی لیبی در ۱۱ ژوئیه (۲۰ تیر) موافقت خود را با طرح صلح سازمان ملل برای پایان دادن به جنگ داخلی و تشکیل دولت وحدت ملی اعلام کردند. مجلس لیبی در پایتخت طرابلس که در سطح بین‌المللی به رسمیت شناخته نشده، در گفت‌وگوهای احزاب سیاسی و جامعه مدنی حضور نداشت و پیشنهاد سازمان ملل برای تشکیل دولت وحدت ملی را رد کرد.

نیروهای داعش ظاهرا درصدد هستند در پیشروی‌های خود در امتداد جنوب، به مرز سودان نزدیک شوند. در چنین صورتی، آنها جبهه سومی در میدان رقابت گروه‌های مسلح موجود خواهند گشود که از بیده تا طرابلس امتداد خواهد داشت و خارج از کنترل دولتی خواهد بود.

نخستین گام از اجرای استراتژی جدید داعش، حمله به واحه بیابانی کوفرا بود. این ناحیه هم اینک یکی از مهم‌ترین کانون‌های گروه داعش در لیبی برای قاچاق نیروهای شبه‌نظامی از سودان به شمال لیبی است. در صبحه، در جنوب غربی لیبی نیز نبرد جریان دارد. اینجا وابستگان رژیم ساقط شده قذافی می‌کوشند قدرت بگیرند.

دولت قانونی لیبی در این میان، از ائتلاف نظامی کشورهای عربی تقاضا کرد که مواضع داعش را بمباران کنند اما اتحادیه عرب در نشست اضطراری خود در قاهره در روز سه‌شنبه ۱۸ اوت، نتوانست در این زمینه تصمیم‌گیری کند.

پیتر میلت، سفیر بریتانیا در لیبی که مثل سایر دپیلمات‌های دیگر، وظایف مربوط به لیبی را در تونس انجام می‌دهد، بر این نظر است که کشورهای غربی باید ماموریتی نظامی در لیبی را تقبل کنند. او گفته است: «بمباران هوایی مواضع داعش در سرت می‌تواند بخشی از استراتژی جهانی علیه تروریسم باشد.»

انتهای پیام

کد N929097