اولین انتخابات شهرداری‌ها در عربستان با حضور زنان امروز کلید می‌خورد

امروز (شنبه) در تمامی شهرهای عربستان برای اولین بار مرحله اول دور سوم انتخابات شورای شهر با حضور کاندیداها و رای دهندگان زن آغاز می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رسمی عربستان (واس)، کمیته‌های محلی انتخابات شهرداری‌های عربستان در تمامی شهرها و مناطق اقدامات اولیه و لازم برای برگزاری انتخابات را طبق ملاک‌های خواسته شده انجام دادند و قرار است پس از مرحله ثبت نام رای دهندگان که 21 روز ادامه خواهد داشت، مرحله سوم این انتخابات برگزار خواهد شد.

ثبت نام رای دهندگان در شهرهای مکه و مدینه با توجه به نزدیکی موسم حج کمی زودتر آغاز شده است.

طبق اعلام واس، در مجموع 1263 مرکز رای گیری در کل عربستان در نظر گرفته شده که 839 مرکز متعلق به مردان و 424 مرکز متعلق به زنان است و همچنین 250 مرکز دیگر نیز در صورت نیاز در نظر گرفته شده است.

این اولین انتخاباتی است که در دوره سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان انجام می‌شود. این انتخابات در تاریخ عربستان پس از انتخابات سال‌های 2005 و 2011 سومین انتخابات شهرداری‌ها و اولین انتخابات در تاریخ این کشور است که زنان عربستانی حضوری گسترده دارند و هم به عنوان کاندیدا و هم رای دهنده مشارکت خواهند داشت.

به صورت کلی 284 شهرداری در عربستان وجود دارد که از مجموع 3159 عضو این شهرداری‌ها تعداد 2106 عضو در حدود دو سوم تعداد کل از طریق انتخابات تعیین می‌شوند و 30 درصد باقی مانده که 1053 عضو هستند از سوی شخص پادشاه عربستان تعیین خواهند شد.

انتهای پیام

کد N929024