پنتاگون: ساخت‌سازهای چین در جزایر اسپارتلی بیش از حد تصور است

براساس گزارش جدید وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) واشنگتن در حال حاضر بر این باور است که ساخت و ساز جزایر مصنوعی در جزایر مورد مناقشه اسپارتلی توسط چین بیش از آن چیزی است که تاکنون تصور می‌شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، در 2013 چین کمپین ساخت و ساز در جزایر مورد مناقشه واقع در دریای چین جنوبی را آغاز کرد و بر جزایر اسپارتلی تمرکز بیشتری داشت به طوری که باعث شد تا واشنگتن مکررا این پروژه را تحریک آمیز خطاب کند و بگوید که این اقدامات نقض کننده قوانین بین المللی هستند.

در گزارش جدید پنتاگون آمده است: ساخت و ساز چین در جزایر مورد مناقشه بیش از آنچه است که ما تصور می‌کردیم.

پکن حق خود می‌داند که در داخل قلمروی خودش دست به ساخت و ساز بزند و به این مساله اشاره کرد که آمریکا با میزبانی چندین مانور نظامی در دریای چین جنوبی و حتی با وجود عدم ادعای مالکیت در منطقه تهاجمی رفتار می‌کند. اما واشنگتن نگران است که است چین در حال حاضر به دنبال گسترش ساخت و سازها در این منطقه باشد و براساس این گزارش چنین مساله‌ای تا حدودی قطعیت دارد.

در حالیکه مقام‌های آمریکایی می‌گویند، ساخت و سازها در جزایر مورد مناقشه شامل 810 هکتار است اما در این گزارش به بیش از 1174 هکتار اشاره شده است.

همچنین در گزارش جدید پنتاگون آمده است: چین به صورت یکجانبه موقعیت کنونی منطقه را به مخاطره انداخته است.

پنتاگون در این گزارش به انتقاد از پروژه‌های ساخت و ساز سایر کشورها چون تایوان، فیلیپین و ویتنام در منطقه اشاره نکرده است چون همگی آن‌ها نیز مدعی این جزایر هستند. همچنین وزارت دفاع آمریکا به این مساله اشاره نکرد که ساخت و سازهای چین در این جزایر با اهداف انسانی و بهبود شرایط بیشری در این منطقه است.

سخنگوی سفارت چین در واشنگتن در واکنش به این گزارش گفت: پکن آماده مذاکره با کشورهای همسایه درباره این منطقه است. ما امیدواریم که آمریکا به این مساله جور دیگری نگاه کند و به اقدامات کشورهای منطقه در ابقای صلح و ثبات در دریای چین جنوبی احترام بگذارد.

انتهای پیام

کد N928989