سفر مدودف به جزایر مورد مناقشه کوریل

روسيه,ژاپن

رسانه‌های روسیه گزارش داد، نخست‌وزیر این کشور برای یک سفر کاری وارد جزایر مورد مناقشه کوریل شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری شینهوا، "دیمیتری مدودف"، نخست وزیر روسیه قصد دارد در نشست ملی جوانان که در جزیره "ایتورآپ کوریل" برگزار شود، شرکت کند و در ادامه از چند سایت ساخت و ساز که بخشی از برنامه توسعه کوریل تا سال 2025 است بازدید کند.

خبرگزاری روسی اسپوتنیک گزارش داد، این اولین باری است که همایش 12 روزه "مجمع آموزش ملی جوانان ایتورآپ" در این جزایر مورد مناقشه برگزار می‌شود. تمام جزایر کوریل در دریای اوخوتسک قرار دارد و از پایان جنگ جهانی دوم کنترل آن برعهده روسیه است اما ژاپن بر چهار جزیره آن از جمله "ایتورآپ"، "کوناشیر"، "شیکوتان" و "هابومای" ادعای مالکیت دارد.

توکیو هفته گذشته اعتراض رسمی خود در رابطه با برنامه مدودف برای سفر به جزایر مذکور را به اطلاع سفارت روسیه در ژاپن رساند. وزارت خارجه روسیه نیز اعلام کرد که مقام‌های مسکو به رغم اعتراضات ژاپن همچنان به سفرهای کاری خود در جزایر کوریل ادامه می‌دهند. روسیه معتقد است که ژاپن نتیجه مورد پذیرش جنگ جهانی دوم را نادیده می‌گیرد. براساس گزارش اسپوتنیک، دولت روسیه برنامه توسعه کوریل را با بیش از 60 میلیارد روبل سرمایه (940 میلیون دلار آمریکا) در پیش گرفته است ودر حال ساخت مسکن، زیرساخت‌های اجتماعی، مدرن کردن سیستم حمل و نقل و توسعه ارتباطات است.

انتهای پیام

کد N928894