محبی نیا مطرح کرد

تکمیل نیازهای نظام و ملت در سیاست خارجی از وظایف آتی دولت

یک نماینده پیشین مجلس گفت: دولت باید به دنبال سیاستگذاری کلان در حوزه های اقتصادی و علم و فناوری باشد.

یک نماینده پیشین مجلس گفت: دولت باید به دنبال سیاستگذاری کلان در حوزه های اقتصادی و علم و فناوری باشد.

جهانبخش محبی نیا در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایسنا، با بیان اینکه منشور دولت یادآور رسالت حقوقی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی و بیانگر یک عهد و میثاق است، اظهار کرد: دولت ها نمایندگان رسمی ملت ها بوده و باید هویت شناخته شده ملت خود را پاس بدارند.

وی همچنین گفت:‌ملت ها در حوزه سیاست، فرهنگ،اقتصاد، معیشت و رفاه نیازهایی دارند و دولتها باید این نیازها را شناخته و آن‌ها را برطرف کنند. من دولت یازدهم را در عرصه سیاست خارجی موفق می دانم اما این موفقیت به مفهوم رسیدن به نقطه پایانی نبوده بلکه آغاز راه است. من معتقدم حل مسئله هسته‌ای نباید به مفهوم فراموشی سیاست خارجی در حوزه خاورمیانه و کشورهای اسلامی و حتی اروپا باشد. البته پس از توافق هسته‌ای، وزیر امور خارجه کشورمان سفر منطقه ای داشته است که نتایج این سفرها باید جنبه عملیاتی پیدا کند و از سیاست خارجی برای تامین منافع ملی استفاده شود. در واقع تکمیل نیازهای نظام و ملت در حوزه سیاست خارجی از وظایف آتی دولت است.

محبی نیا در ادامه با اشاره به اینکه دولت باید چند اقدام زیرساختی انجام دهد، اظهار کرد: در عرصه اقتصادی، دولت باید به دنبال سیاستگذاری عمومی باشد. دولت در حال تدوین برنامه ششم توسعه است و این سیاستگذاری عمومی و کلان باید در این برنامه لحاظ شود تا هم موانع خارجی بر سر راه اقتصاد کشور رفع شود و هم به امر تولید در داخل کشور با توجه به گفتمان اقتصاد مقاومتی که مورد تائید رهبری است توجه مضاعفی شود.

این نماینده پیشین مجلس همچنین با تاکید بر سیاستگذاری عمومی در حوزه علم و فناوری و آموزش عالی کشور خاطر نشان کرد: دانشگاه های دولتی و غیر دولتی کشور در حوزه تولید منابع علمی و استفاده از شیوه های نوین الکترونیک کارنامه درخشانی ندارند. البته کشور گام های خوبی در پیشرفت و جهش علمی داشته اما باید با سیاستگذاری عمومی در حوزه علم و فناوری به تولید علم بیش از گذشته بها دهیم. نوسازی عملی و قابل ساده شدن یک نیاز اساسی همه دانشگاه هاست.

وی در ادامه افزود: دولت باید در اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش جدی تر باشد و دولت باید توجه بیشتری به این حوزه داشته باشد.

محبی نیا به اشاره به برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان در سال جاری گفت:‌دولت در این حوزه باید تلاش کند که انتخابات به شکل الکترونیک و بدون هیچ عیبی برگزار شود. متاسفانه اکنون برخی مسئولان محلی دخالت های زود هنگامی در مسئله انتخابات داشته اند که بعید می دانم رئیس جمهور و وزیر کشور نگاه مثبتی به این عملکرد داشته باشند. باید تمهیدات انتخابات سالم و درست توسط دولت فراهم شود تا هیچ نگرانی برای نظام، نامزدهای انتخاباتی و مردم ایجاد نشود.

به گفته وی، دولت عملکرد خوبی در ارتباط و هماهنگی با سایر قوا، نیروی مسلح، سازمانهای مردم نهاد و جریان های سیاسی داشته که عقلانی تر و عینی تر کردن این ارتباط باید دنبال شود تا حقوق همگان رعایت شود.

این نماینده پیشین مجلس همچنین با بیان اینکه علاوه بر دولت، سایر نهادها نیز در حوزه فرهنگ دارای مسئولیت هستند خاطر نشان کرد: حوزه فرهنگ بسیار وسیع بوده و اگر بتوانیم فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی را پرورش دهیم، بسیاری از آشفتگیهای فکری، کج خلقی ها و بداخلاقیهای سیاسی سامان می یابد.

وی در پایان افزود:‌دولت در حوزه مسئولیت خود باید توجه کافی به مسئله فرهنگ جامعه داشته باشد و در این آوردگاه ، دستاورد خوبی از خود به جای بگذارد.

انتهای پیام

کد N928867