آیت الله موحدی‎کرمانی در خطبه‎های نماز جمعه:

توافق هسته‎ای به معنی آشتی با آمریکا نیست

سیاسی

خطیب نماز جمعه تهران با بیان اینکه اگر فکر کنیم امروز آمریکا عوض شده است، ساده اندیشی کرده ایم، گفت: توافق هسته ای به معنای آشتی با آمریکا نیست.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله موحدی کرمانی امام جمعه موقت تهران در خطبه‌های نماز جمعه این هفته با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در جمع اعضای اتحادیه رادیو تلویزیون‌های اسلامی اظهار کرد: مقام معظم رهبری در سخنان اخیرشان خطر اختلاف را تذکر دادند. اختلاف سومین عذابی است که خداوند در قرآن معرفی می‌کند و متاسفانه امروز مشت‌هایی که باید بر سر دشمن کوبیده شود، بر سر یکدیگر کوبیده می‌شود.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب فرمودند نباید به مقدسات اهل تسنن اهانت کرد و اگر کسی اهانت کند دچار انحراف شده است و از ما نیست و بداند خیال می‌کند که می‌خواهد کار خوبی را انجام دهد.

آیت الله موحدی‌کرمانی تاکید کرد: سخنان  تشیع لندنی هیچ ارتباطی به شیعه ندارد، زیرا این جریان از عوامل آمریکا هستند و از این طریق می‌خواهند اختلاف بین شیعه و سنی را تشدید کنند.

خطیب نماز جمعه تهران با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب هشدار دادند که آمریکا بعد از اینکه از کشور به برکت انقلاب اخراج شد، امروز قصد دارد مجددا بازگردد، گفت: آمریکایی‌ها می‌خواهند نفوذ اقتصادی، سیاسی و فرهنگی خود را اعمال کنند، اما مقام معظم رهبری فرمودند که ما جلوی این نفوذ را خواهیم گرفت.

وی افزود: ما این نفوذ را به روی آمریکایی‌ها بستیم. آنها در کشورهای اسلامی و منطقه می‌خواهند نفوذ کنند، فکر می‌کنند با این توافق راهی برای ورود به کشور و منطقه پیدا کرده‌اند، اما کور خوانده‌اند.

آیت الله موحدی‌کرمانی تاکید کرد: آمریکا و کشورهای همراه با آن بدانند که ما دست از حمایت از مقاومت و فلسطین برنخواهیم داشت.

خطیب نماز جمعه تهران با بیان اینکه استکبار یک امپراطوری عظیم رسانه‌ای ایجاد کرده است، گفت: مستکبرین با رسانه‌های خود حقایق را پنهان می‌کنند، دروغ می‌گویند و مردم را گول می‌زنند، باید در این زمینه فکری کرد.

آمریکا شیطان بزرگ است و دشمنی او با ما پابرجاست

وی تصریح کرد: مردم ایران! ساده‌اندیشی است اگر فکر کنیم این شیطان بزرگ عوض شده است. آمریکا شیطان بزرگ است و دشمنی او با ما پابرجاست. آمریکا دشمن اسلام است، زیرا اسلام قدرت پوشالی او را در هم شکسته است. اسلام می‌خواهد مستضعف را عزیز و طاغوت‌ها را ذلیل کند.

آیت الله موحدی‌کرمانی با تاکید بر اینکه آمریکا با اسلام هرگز سازش نخواهد کرد، خاطرنشان کرد: آمریکا می‌داند اگر بخواهد سلطه سیاسی خود را تجدید کند، باید از طریق سلطه فرهنگی وارد شود و فرهنگ این کشور را تغییر دهد؛ بنابراین در فکر این است که در کشور ما نفوذ کند اما این آرزو را با وجود رهبری مقتدر و ملتی بیدار به گور خواهد برد.

خطیب نماز جمعه تهران افزود: آمریکا حال که از در بیرون شده است می‌خواهد از دریچه وارد شود.

وی با بیان اینکه مسئله توافق هسته‌ای مسئله‌ای خاص است که در حوزه مربوط به خود بحث می‌شود، گفت: مسئله توافق برکاتی را هم دارد، اما معنای توافق این نیست که فکر کنیم دیگر تمام شد و ما با آمریکا آشتی کردیم. این تفکر غلط است، چرا که برائت ستون دین ما محسوب می‌شود.

آیت الله موحدی‌کرمانی با بیان اینکه محکم‌ترین دستگیره ایمان است که با دشمنان خدا دشمن و با دوستان دوست باشیم، گفت: اگر ظلمی به مظلومی در گوشه‌ای از دنیا انجام شود و مسلمانی این ظلم را بشنود و راضی باشد، در خون آن مظلوم شریک است.

خطیب نماز جمعه تهران افزود: آمریکا رسما و با صراحت می‌گوید که من از اسرائیل حمایت می‌کنم و جزو تعهدات من است. آمریکا از اسرائیلی حمایت می‌کند که آدم‌کش، فلسطینی کش و کودک‌کش است. آیا می‌شود با این آمریکا کنار آمد و فرهنگ او را پذیرفت؟

وی تصریح کرد: مگر می‌شود ما با فرهنگ آمریکا سازش کنیم، آمریکایی که جنایات فراوانی در خود ایران انجام داد و آنها قابل شمارش نیست. مسافران هواپیمای ایرانی را مظلومانه به شهادت رساند و به آن جنایتکار مدال داد. پهلوی را در کودتای ۲۸ مرداد باز گرداند و علیه ملت جنایت کرد، آیا می‌شود با این آمریکا سازش کرد؟

ایران در مذاکره با ۱+۵ به عنوان یک ابرقدرت در جهان مطرح شد

آیت الله موحدی‌کرمانی با اشاره به مسئله توافق هسته‌ای تاکید کرد: در مذاکره با ۱+۵ ایران به عنوان یک ابرقدرت در جهان مطرح شد. منطق قوی ایران به گوش دنیا رسید و مظلومیت ایران و ظالمانه بودن تحریم‌ها را همگان متوجه شدند. ثابت شد که ایران به دنبال سلاح هسته‌ای نیست.

خطیب نماز جمعه تهران گفت: دشمنان به دنبال ایران‌هراسی بودند اما معلوم شد ایران به دنبال سلاح هسته‌ای نیست، چرا که این مسئله در دین ما آمده که ساخت چنین سلاحی حرام است. آمریکایی‌ها فکر نکنند چون آنها بر سر میز مذاکره از ما تعهد گرفتند، ما به دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم؛ چرا که دین ما اجازه نمی‌دهد ما سلاحی داشته باشیم که وقتی به کار می‌بریم مظلوم و ظالم هر دو از بین بروند.

وی تاکید کرد: آمریکا بر توافق اصرار دارد و می‌گوید ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا کرده و اگر ما توافق نکنیم، می‌ترسیم ایرانی‌ها به سلاح هسته‌ای دست یابند. البته باید بگذاریم آمریکایی‌ها بترسند و خواهند ترسید؛ چرا که ترس آنها برای ما قیمت دارد.

آیت الله موحدی‌کرمانی گفت: باید در مسئله توافق ارزش علم را متوجه شویم، چرا که دانش ما اینقدر رشد کرد و به مرحله‌ای رسید که آمریکایی‌ها از ایران می‌ترسند.

پیشرفت برق‌آسای علمی ایران دشمن را وادار به پذیرش خواسته‌های ما کرد

خطیب نماز جمعه تهران افزود: ایران با اصرار بر رفع تحریم‌ها ثابت کرد که ظلم‌پذیر نیست و زیر بار ظلم نمی‌رود، زیرا انظلام گناه است. صبر و استقامت و انقلابی مردم و هدایت‌های مقام معظم رهبری نتیجه داد و پیشرفت برق‌آسای علمی ایران و دستیابی به دانش هسته‌ای برای مقاصد صلح‌آمیز، رعب و وحشتی در دشمن ایجاد و آنها را وادار به پذیرش بخش عظیمی از خواسته‌های هیات مذاکره کننده هسته‌ای ما کرد.

وی با اشاره به مسئله بحران یمن و جنایات سعودی‌ها گفت: من نمی‌دانم بالاخره نظام وهابیت در عربستان چه زمانی می‌خواهد بفهمد کارش اشتباه است. چرا باید اینقدر جنایات و آدم‌کشی انجام شود؟ خداوند آنها را هوشیار و بیدار کند تا دست از این جنایات عظیم بردارند.

آیت الله موحدی‌کرمانی با اشاره به وضعیت عراق و سوریه و تحرکات گروه‌های تروریستی، گفت: دعا می‌کنیم خداوند ظلم ظالمان را به خودشان بازگرداند و این گروه خائن، جانی و جلاد داعش را هر چه زودتر نابود سازد.

خطیب نماز جمعه تهران تاکید کرد: ان‌شاء الله خداوند سایه مقام معظم رهبری و همچنین شورای نگهبان را بر سر ما همواره مستدام بدارد.

خطیب نماز جمعه تهران در ادامه با تبریک دهه کرامت و سالروز ورود آزادگان به کشور، گفت: آزادگان به گردن ما حق دارند زیرا بسیار پایداری کردند و یک قدم از مسیر حق منحرف نشدند. یک بخشی از نابودی صدام و پیروزی انقلاب مربوط به فداکاری‌های آزادگان ماست، آنها برای ما الگو هستند و نشان‌دهنده آن هستند که ما هم می‌توانیم در راه دین استقامت کنیم.

وی در ادامه با اشاره به روز پزشک، گفت: ارزش پزشکی و حرمت پزشکان باید در جامعه حفظ شود. سه عنصر در نظام ما رکن هستند، یک: حاکم عادل، دو: فقیه ربانی، سه: پزشک خدمتگزار، پزشکان مقام بالایی دارند و در عین حال مسئولیت بزرگی بر گردن آنها است.

آیت الله موحدی‌کرمانی افزود: یک پزشک باید بداند وقتی بیماری به او مراجعه کرد باید به طور کامل به وضع او رسیدگی کند. پزشکان در ارائه نسخه‌ها عجله نکنند زیرا با جان مردم نمی شود بازی کرد. اگر یک پزشک وقت کافی صرف نکند و اشتباهی صورت دهد، گناه بزرگی انجام داده است.

وی در پایان با اشاره به سالروز اشغال ایران در شهریور ۱۳۲۰ توسط متقفین و فرار رضاشاه پهلوی از کشور، گفت: این همه توطئه علیه جمهوری اسلامی انجام شد تا انقلاب را ساقط کنند ولی به خواست خدا مایوس شدند.