حمایت یک سناتور دموکرات دیگر از برجام/ تیم اوباما ۲۶ نفره شد

سیاسی

یک سناتور دیگر از حزب دموکرات آمریکا حمایت خود را از توافق هسته ای ایران و کشورهای ۱+۵ اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از کانزاس سیتی استار، سناتور «کلر مک کاسکیل» با صدور بیانیه ای اعلام کرد: این توافق کامل نبوده و کسی به ایران اعتماد ندارد اما با این وجود برای من روشن است که همه جهان به غیر از اسرائیل از این توافق حمایت می کنند. چندین هفته را صرف بررسی جزئیات این توافق کرده و با کشورهایی که در مذاکره با ایران حضور داشتند رایزنی کردم؛ کشورهایی که ایران را تحریم کرده و پول های این کشور را در اختیار دارند. 

مک کاسیل در بیانیه خود می نویسد: این روشن است که هیچ اطمینانی وجود ندارد که اگر آمریکا توافق را رد کند ایران به دارائی های خود دست پیدا  نمی کند. اگر بدون این توافق ایران به دارائی های خود دست پیدا کند، تحریم ها یک امر بیهوده خواهند بود. 

در همین رابطه در روز گذشته نیز «جو دانلی» دیگر سناتور دموکرات آمریکایی ضمن اعلام حمایت خود از برجام تصریح کرد: من می خواهم به این توافق یک فرصت برای پیروزی و موفقیت بدهم.

«اد مارکی» سناتور ماساچوست نیز روز چهارشنبه حمایت خود را از برجام اعلام کرد و گفت: این توافق اگر به صورت دقیق اجرا شود، طرح موثری خواهد بود.

با این اوصاف اکنون ۲۶ عضو مجلس ۱۰۰ نفره سنا از برجام حمایت می‌کنند که همگی از حرب دموکرات بوده و هم‌حزبی رئیس‌جمهور ایالات متحده محسوب می‌شوند. در بین این ۲۶ نفر، ۱۰ عضو از ۱۲ عضو دموکرات کمیته نیروهای مسلح سنا حضور دارند.

تاکنون ۲۶ سناتور دموکرات از برجام هسته ای حمایت کرده اند. اوباما برای حفظ وتوی خود به قطعنامه احتمالی کنگره در مخالفت با توافق هسته ای به حمایت ۳۴ سناتور دموکرات نیاز دارد. کنگره آمریکا اکنون تا ۱۷ سپتامبر فرصت دارد تا در خصوص این توافقنامه رای گیری کند. در صورت رد این توافقنامه از سوی کنگره، اوباما نیز ۲۲ روز فرصت دارد تا آن را وتو کند. کنگره برای رد وتوی اوباما نیاز به دو سوم آراء نمایندگان دارد.