پرو هواپیماهای مظنون به قاچاق مواد مخدر را سرنگون می‌کند

کنگره پرو به اتفاق آرا مجوز ساقط کردن هواپیماهای مظنون به حمل مواد مخدر را در حالی صادر کرد که به گفته پلیس این کشور روزانه ده‌ها تن کوکائین به بولیوی قاچاق می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس،‌ مقام‌های دولت پرو می‌گویند آمریکا مخالفت خود را با از سرگیری ممنوعیت پرواز هوایی اعلام کرده است اما مقام‌های سفارت آمریکا در لیما تاکنون به این اظهارنظرها پاسخ نداده‌اند.

پرو پس از کشته شدن ورونیکا باورز 35 ساله، میسیونر آمریکایی و دختر کوچکش در سال 2001 توسط نیروی هوایی این کشور آمریکای لاتین تیراندازی‌های هوایی را ممنوع کرد. خلبان جنگنده پرویی به اشتباه هواپیمایی را که فکر می‌کرد حامل مواد مخدر است، ساقط کرد. البته واشنگتن از اواسط دهه 90 میلادی و تحت برنامه نظارتی آژانس جاسوسی آمریکا (سیا) از ساقط کردن هواپیماهای مظنون به حمل مواد مخدر در پرو حمایت می‌کرد.

اویانتا اومالا،‌ رییس جمهوری پرو اعلام کرد که انتظار دارد این لایحه به قانون بدل شود چون با 89 رای مثبت در مقابل هیچ رای منفی در کنگره تایید شده است.

کشورهای همسایه پرو که جزو تولیدکنندگان مواد مخدر و ترانزیت آن هستند چون کلمبیا،‌ برزیل،‌ ونزوئلا و بولیوی قبلا اجازه داده بودند که هواپیماهای مظنون به حمل مواد مخدر ساقط شوند. اما بجز در ونزوئلا و هندوراس،‌ ساقط کردن هواپیماهای مظنون به حمل مواد مخدر در سالهای اخیر به ندرت صورت گرفته است.

از آنجاییکه پرو تولیدکننده اولیه کوکایین در سال 2012 بود،‌ نیمی از این مواد از طریق هواپیماهای کوچک بولیوی صادر می‌شد.

امیلیانو آپازا، رییس کمیته دفاعی کنگره پرو روز پنجشنبه گفت که ارتش کشور تاکنون پرواز 222 هواپیمای کوچک را که 77 تن کوکایین به بولیوی و در تاریخ 10 مه تا 16 اوت حمل می‌کردند،‌ ثبت کرده است.

رییس جمهوری بولیوی از سال 2011 که روی کار آمد قول داده تا مبارزه با قاچاق مواد مخدر را در اولویت کاری خود قرار دهد و دولتش با همکاری آمریکا توانسته تاکنون به این مساله به خوبی رسیدگی کند اما به دلیل اکتشاف و ضبط مقادیر کم کوکایین مورد انتقاد هم واقع شده است چون هواپیماهایی را که به بولیوی می‌روند متوقف نمی‌کند و به شاهراه هوایی برای ترانزیت کوکایین به بولیوی بدل شده است.

یک تحلیلگر سیاست مبارزه با مواد مخدر در پرو می‌گوید:‌ این قانون جدید نمی‌تواند برای قاچاق رو به رشد مواد مخدر در کشور نقش نوش‌دارو را داشته باشد. دولت لیما از سال 2011 تنها یک رادار برای رهگیری پروازهای مشکوک دارد نصب کرده است. باید سه تا چهار سیستم راداری دیگر نصب شود و سوخت مورد نیاز برای این گونه هواپیماها نیز باید کم شود.

انتهای پیام

کد N928270