قنبری: عمر مجلس نهم کفاف رسیدگی به برجام را نمی‌دهد

برجام

داریوش قنبری گفت: مطابق قانون اساسی موافقت‌نامه‌های بین‌المللی بین ایران و سایر کشورها باید در مجلس شورای اسلامی تصویب شود اما برجام هنوز یک برنامه مشترک است و به معاهده یا قرارداد تبدیل نشده است که نیاز به طرح آن در مجلس وجود داشته باشد.

یک نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با یادآوری این‌که در گذشته در مورد قطعنامه 598 سازمان ملل که منجر به پایان جنگ ایران و عراق شد، این قرارداد در مجلس مورد رسیدگی و تصویب قرار نگرفت،‌ اظهار کرد: در مورد مسائل مهمی از جمله جنگ و صلح حتی در کشورهای دموکراتیک اختیارات خاصی برای روسای کشور ما در نظر گرفته شده است که اظهار نظرات مختلف و مخالف باعث تشتت و اخلال در اذهان عمومی نشود.

وی افزود: اظهارنظرهای مختلف در مورد مسائل مهم جای نگرانی ندارد اما در موضوعات مهم گاهی نیاز به تصمیمات قاطع است.

قنبری با اشاره به درخواست نمایندگان برای طرح برجام در مجلس، گفت: اصل موضوع طرح برجام در مجلس خوب است اما نگرانی از آنجاست که تعدادی از تندروها و افراطیون در مجلس بخواهند با طرح برجام در مجلس به آن بتازند و این پیروزی عظیم را وارونه جلوه دهند به خصوص با توجه به این‌که برخی مخالفان در قالب جبهه پایداری در چند ماه گذشته و همواره تلاش به سنگ‌اندازی در مسیر مذاکرات داشته‌اند.

این فعال سیاسی با تأکید بر این‌که طرح برجام در مجلس فعلی به مصلحت نیست، تصریح کرد: اگر قرار به طرح و تصویب برجام در مجلس باشد بهتر است این موضوع به مجلس آینده موکول شود.

وی با اشاره به این‌که برجام، برنامه جامع اقدام مشترک است،‌توضیح داد: برخی تحلیل‌گران معتقدند برجام هنوز موافقت‌نامه تمام شده تلقی نمی‌شود و بهتر است برجام در این مجلس مطرح نشود و اجازه دهیم تمام زوایای برنامه پیش رود و وقتی تبدیل به موافقت‌نامه کامل بین‌المللی شد، به صورت لایحه در مجلس آینده مطرح شود.

قنبری با اشاره به این‌که مجلس نهم در ماه‌های پایانی عمر خود به سر می‌برد، گفت: با توجه به مدت باقیمانده از مجلس فعلی، عمر این مجلس کفاف رسیدگی به موضوع برجام را نمی‌دهد.

این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که خوشبختانه اراده مسئولان ارشد نظام در ارتباط با پیشبرد منافع ملت ایران در یک راستا قرار گرفته است و اکثر مسئولان متفق‌القول هستند، تصریح کرد: حتی اگر برجام در مجلس فعلی که تعدادی از تندروها در آن حضور دارند که همواره علیه منافع ملی اظهار نظر کرده اند، مطرح شود به اعتقاد بنده رأی خواهد آورد اما با توجه به این‌که فرصتی برای تبلیغات افراطیون و تاختن به برجام در مجلس فراهم می‌شود، فعلاً ضرورتی برای طرح برجام در مجلس وجود ندارد.

قنبری تأکید کرد: دولت باید گام‌های نهایی را بردارد و اقدامات عملی را انجام دهد و بعد از آنکه برجام تبدیل به موافقت‌نامه کامل شد و در مسیر اجرا قرار گرفت آن را در قالب لایحه به مجلس دهم بفرستد.

انتهای پیام

کد N928174