رهبر کره‌شمالی فرمان آماده باش جنگی داد

ایرنا نوشت:

«کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی پس از تبادل آتش در نقاط مرزی دو کره فرمان آماده باش جنگی صادر کرد و گفت که لازم است تمامی نیروهای مسلح در آمادگی کامل باشند.

به گزارش ایرنا، وی این مطلب را پس از برخورد روز گذشته - پنجشنبه - نیروهای نظامی دو کشور در مرز غربی و آتش راکت و توپخانه به یکدیگر، در نشست اضطراری کمیسیون مرکزی نظامی عنوان کرد.

وی با اشاره به اینکه ارتش باید هوشیار باشد، گفت: زمان آن رسیده است که فرماندهان به خط مقدم رفته و آماده اقدام نظامی باشند.

گفتنی است، کره شمالی یک بار دیگر و در سال 2013 نیز در آماده باش کامل جنگی قرار گرفت اما پس از آن هیچ درگیری میان دو کشور روی نداد.

وزارت دفاع کره جنوبی دیروز در گزارشی اعلام کرد که نیروهای کره شمالی اقدام به شلیک یک راکت به سمت یک واحد نظامی کره جنوبی کرد که این اقدام بلافاصله با پاسخ نیروهای نظامی این کشور رو برو شد.

کره شمالی پیشتر تاکید کرده بود که به سوی بلندگوهایی که پیام های تبلیغاتی ضد پیونگ یانگ پخش کنند شلیک می کند.
نشریه «کوریا هرالد» روز جمعه گزارش کرد، رهبر کره شمالی تاکید کرده است چنانچه بلندگوهای تبلیغاتی کره جنوبی به جنگ روانی خود پایان ندهند پیونگ یانگ مجبور به اقدام نظامی خواهد شد.

کره شمالی دیروز هم پس از درگیری مرزی به همسایه جنوبی خود 48 ساعت فرصت داد تا به این جنگ روانی پایان دهد در غیر این صورت دست به یک اقدام نظامی ویرانگر علیه کره جنوبی خواهد زد.
همزمان کره جنوبی می گوید در پی اقدام روز گذشته کره شمالی برخی از مناطق مرزی را از سکنه خالی کرده است.
دولت سئول افزوده است که برای تامین امنیت کره ای هایی که هنوز در کره شمالی بسر می برند هم تدابیری اندیشیده است.
این تدابیر شامل اعلام هشدار به بازرگانان و کره ای هایی شده که قصد ورود به منطقه صنعتی «کائه سونگ» در کره شمالی را دارند.

منطقه صنعتی کائه سونگ که اواخر سال 2004 راه اندازی شده و تحت مدیریت مشترک دو کره اداره می شود، به منزله یکی از نمادهای کلیدی همکاری های اقتصادی دو کشور محسوب می شود. حدود 120 شرکت کره جنوبی و 53 هزار کارگر کره شمالی در این شرکت ها کار می کنند.

سازمان ملل متحد نیز اعلام کرده است که با نگرانی شدید از تنش ها میان دو کره، تحولات در منطقه را دنبال می کند.
«اریکو کانیکو» از بخش سخنگویی دبیرکلی سازمان ملل در سخنانی گفت: ما فقط می توانیم بگوییم که اخبار را شنیده ایم و از این موضوع قویا ابراز نگرانی می کنیم.

وی گفت که سازمان ملل نگران تشدید تنش ها در شبه جزیره کره است و از دو طرف می خواهد خوییشتن دار باشند.
از کره جنوبی نیز گزارش شده است که کمیته دفاعی مجلس این کشور امروز - جمعه - برای رسیدگی به این مساله نشست فوری تشکیل می دهد و همزمان احزاب حاکم و رقیب در کره با برگزاری گردهمایی در حال بررسی راهکارهای برخورد با کره شمالی هستند.

5252

کد N928137