رئیس پنتاگون: گوآنتانامو باید پیش از رفتن اوباما تعطیل شود

وزیر دفاع آمریکا با اشاره به زندان گوآنتانامو در کوبا تاکید کرد که این پایگاه نظامی باید پیش از پایان ریاست جمهوری باراک اوباما تعطیل شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا گفت: زندان ارتش آمریکا در خلیج گوآنتانامو به ابراز تبلیغاتی برای فعالیت‌های تروریستی تبدیل شده و باید آن را پیش از پایان دوران ریاست جمهوری باراک اوباما بست. وزارت دفاع آمریکا با جدیت به دنبال تاسیسات بازداشت جایگزین است. این مساله‌ای نیست که ما بخواهیم آن را برای رئیس‌جمهوری آتی بگذاریم.

رئیس پنتاگون در جمع خبرنگاران تاکید کرد که کاخ سفید برای بستن گوآنتانامو همچون روزهای نخستین روی کار آمدن اوباما مصمم است و در حال کار بر روی مراحل نهایی است.

وی گفت: تا زمانی که این تاسیسات بازداشت باز باشد، یک ابزار تبلیغاتی برای تروریست‌ها خواهد بود. این کار هزینه‌بر است اما مساله‌ای نیست که رئیس‌جمهوری آمریکا بخواهد آن را برای جایگزین خود باقی بگذارد.

به گفته وی، مقام‌های دفاعی آمریکا مراکزی در کانزاس و کارولینای جنوبی را به عنوان مقصد زندانیان گوآنتانامو در نظر گرفته‌اند. اشتون تاکید کرد: ما ظرف هفته‌های آتی مراکز دیگری را مورد ارزیابی قرار می‌دهیم.

هرگونه انتقال زندانیان گوآنتانامو به سایت‌هایی در داخل خاک ایالات متحده آمریکا با بحث‌های داغ و جنجالی در کنگره روبه‌رو خواهد شد اما کارتر گفت که وزارتخانه وی قصد دارد تا طرح جامعی را به قانونگذاران ارائه دهد تا آنها تصمیم بگیرند.

تعطیلی گوانتانامو یکی از وعده‌های انتخاباتی اوباما بود.

انتهای پیام

کد N928114