بحران پناهجویان؛ محور نشست فوق العاده وزیران اروپایی در ماه اکتبر

سیاسی

وزیران خارجه اتحادیه اروپا در نشست فوق العاده خود در ماه اکتبر بحران هجوم پناهجویان به کشورهای اروپایی را بررسی می کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، محور اصلی نشست فوق العاده وزیران خارجه اتحادیه اروپا در اواسط ماه اکتبر هجوم پناهجویان از کشورهای بحران زده خاورمیانه و شمال آفریقا به سواحل اروپا خواهد بود.

وزیر کشور فرانسه با اعلام این مطلب تاکید کرد این نشست که با رایزنی های بیشتر در برلین همراه خواهد بود زمینه ساز نشست سران کشورهای عضو این اتحادیه در ماه نوامبر در مالتا است. بر این اساس در این نشست شماری از رهبران کشورهای آفریقایی نیز حضور خواهند داشت.

نشست های مذکور در حالی قرار است طی ماه های آینده برگزار شود که مرزهای جنوبی و شرقی اروپا روزانه شاهد هجوم صدها پناهجوی آسیایی و آفریقایی است. این افراد برای نجات از وضعیت اسفبار و نابسامان در کشورهای خود، راهی اروپا شده اند.

گفتنی است کشورهای یونان و ایتالیا بیش از دیگر کشورهای اروپایی با این معضل مواجه هستند. در همین رابطه دولت مقدونیه روز پنجشنبه در مرزهای جنوبی خود با یونان وضعیت اضطراری اعلام کرد. طی روزهای اخیر مقدونیه با بحران ورود انبوه پناهجویان روبرو بوده که برای رفتن به دیگر کشورهای غرب اروپا مرزهای این کشور را انتخاب کرده اند.