وزارت خارجه آمریکا:

به برنامه آژانس برای بازرسی از تاسیسات ایران اطمینان داریم

سیاسی

جان کربی گفت کارشناسان هسته ای در دولت آمریکا به طرح های آژانس برای بازرسی از ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته ای ایران اطمینان دارند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیا الیوم، جان کربی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی با بیان اینکه آژانس بین المللی انرژی اتمی در ایران نیز همانند کشورهای دیگر فعالیت خواهد کرد، افزود: آمریکا خوشحال است که کارشناسان آژانس بین المللی انرژی هسته ای می توانند به هر مکانی که نیاز دارند از جمله پایگاه های نظامی دسترسی داشته باشند.

وی گفت: کارشناسان هسته ای در دولت آمریکا به طرح های آژانس در انجام تحقیقات پیرامون ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته ای ایران اطمینان دارند.  کربی در مورد اخبار منتشر شده پیرامون توافق تهران و آژانس بین المللی انرژی هسته ای مبنی بر بازرسی کارشناسان ایرانی از پارچین ابراز نگرانی کرد و گفت: این گزارش ها به رویکردی که ما در انجام مأموریت بازرسی به آن متکی بودیم خدشه وارد می کند.

این اظهارات در حالی از سوی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بیان می شود که ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی اخبار منتشر شده در خصوص مفاد توافق محرمانه خود را تکذیب کرده اند. خبرگزاری آسوشیتد پرس روز چهارشنبه مدعی شد ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد بازرسی از پارچین توسط کارشناسان ایرانی به صورت محرمانه به توافق رسیده اند.

گفتنی است «یوکیا آمانو» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی از انتشار خبری مبنی این که آژانس طبق توافق محرمانه با ایران به این کشور اجازه بازرسی از تاسیسات نظامی اش را می دهد، به شدت انتقاد کرد. به گفته وی هیچ چیز روش های استاندارد آژانس برای بازرسی از تاسیسات هسته ای کشورها را خدشه دار نمی کند.