مشاور معاون رئیس جمهور:

رشد توسعه‌ای کشور زیر صفر است

مشاور معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور گفت: کارت نمایندگان در جیب آماده بیرون آمدن است در حالیکه مجلس باید با قانون، نظارت و تذکر خود حامی و همکار دولت باشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)_منطقه همدان، "عبدالغفار شجاع" پنج شنبه 29 مرداد در آئین افتتاح مجمع مشورتی توسعه استان همدان، با بیان اینکه دولت در موقعیت بسیاری سختی وارد عرصه شد، تصریح کرد: دولت در زمانی روی کار آمد که 98 درصد پست‌ها در اختیار جناح مقابل قرار داشت.

وی خاطرنشان کرد: انتخابات سال 92 شرایط ویژه‌ای برای ما بود و نمی‌دانستیم چگونه باید کار را مدیریت کرد که در همین هنگام پیام مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه اگر نظام را دوست ندارید بخاطر مملکت خود پای صندوق حاضر شوید، موجب شد مردم با آرامش خاطر بیشتری پای صندوق‌های رأی حضور یابند.

وی یادآور شد: دولت زمانی روی کار آمد که بالاترین نرخ فروش نفت و بیشترین تولید را در دولت‌های گذشته تجربه کرده بودیم و کشور ماهانه 10 میلیارد دلار درآمد داشت اما در مقابل بدهی‌های زیادی برای دولت کنونی بجا مانده بود و چالش بزرگ جهانی سبب تحریم‌های سنگینی شده بود بنابراین در این شرایط دولت با ایثار همچون یک عاشق عمل کرد.

شجاع با اشاره به اینکه دولت یازدهم با وضعیت موجود نمی‌تواند بدون کمک ملت و همدلی و همزبانی آنها کشور را مدیریت کند، تصریح کرد: دولت با تمام مشکلات توانست 22 ماه مذاکره کند به طوریکه تیم مذاکره‌کننده کشور در مقابل قدرت‌های بزرگ که حق وتو داشتند، توانست ایران را به عنوان یک قدرت در منطقه و جهان بشناساند.

وی با اشاره به برنامه توسعه 20 ساله اظهار کرد: با توجه به مشکلات موجود باید برای توسعه کشور از نخبگان مشاوره گرفت بنابراین در این راستا ساختاری به نام مجمع مشورتی توسعه استان‌ها شکل گرفت.

مشاور معاون رئیس جمهور ادامه داد: این مجموعه موظف است از تمام کانون‌ها و نخبگان بدون در نظر گرفتن خطوط سیاسی و مسائل قومی و بومی نظرات توصیه‌ای بین استانی و شهری و منطقه‌ای را جمع‌آوری کند به طوریکه در مراکز استان 21 نفر، در شهرستان‌ها 15 نفر و در بخش‌ها 9 نفر اعضای این مجامع را تشکیل می‌دهند.

وی با بیان اینکه برنامه ششم توسعه در مجلس در حال تدوین است، عنوان کرد: باید تدوین برنامه‌ها براساس برنامه پنجم باشد اما متاسفانه در برنامه چهارم، پنجم و ششم روند نزولی داشتیم و رشد توسعه‌ای ما به زیر صفر رفت.

شجاع پیشنهاد کرد: هر استانی با توجه به اینکه برنامه و طرح آمایش سرزمین دارد باید 5 طرح محوری توسط مجمع مشورتی به عنوان طرح‌های استانی، بین‌استانی و منطقه‌ای ارائه دهد و جزو طرح‌های اولویت‌دار کشور قرار گیرند.

وی با تاکید بر اینکه اگر به فکر توسعه کشور هستیم باید به دنبال تعریف جایگاه مردمی در توسعه باشیم، بیان کرد: اعضای مجمع حق دخالت در امور اجرایی را ندارند و اصولا باید زیرساخت‌ها را برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی فراهم آورند چراکه دولت در سال‌های آینده توان لازم برای سرمایه‌گذاری و توسعه ندارد بنابراین باید از بخش خصوصی استفاده کند.

وی افزود: باید امکانات لازم را برای بخش خصوصی فراهم کنیم چراکه در حال حاضر تمایل به سرمایه‌گذاری در کشور افزایش یافته است و باید با همدلی و هم‌سویی در تدوام این برنامه‌ها کوشید.

انتهای پیام

کد N927974