رییس مجلس شورای اسلامی:

بعد از ملاصدرا در فلسفه شرق هیچ فیلسوفی در اندازه‌های او ظهور نکرد

سیاسی

رییس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بعد از ملاصدرا در فلسفه شرق هیچ فیلسوف صاحب مکتبی در سطح ملاصدرا ظهور نکرد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی لاریجانی که در آیین افتتاح جشنواره فرهنگی، ادبی هنری شاهچراغ در شیراز سخن می‌گفت تصریح کرد: شیراز یک سرزمین ارزشمند و پر از مفاخر ادبی و هنری است و حافظ شیرازی که شعر او یک معجزه بزرگ و مملو از مفاهیم ادبی و قرآنی بوده است و عرفان در اشعار او موزون است از جمله این شخصیت‌هاست.

وی افزود: در بحث فلسفه و تفکر فلسفی نیز مفاخری نظیر ملاصدرای شیرازی در این دیار بروز و ظهور داشته‌اند که مکتب ارزشمند و ماندگاری آفریدند و تبیین حرکت جوهری از سوی ملاصدرا یک اثر مهم و ارزشمند است.

لاریجانی افزود: حرکت جوهری و مکتب حرکت جوهری ملاصدرا یک تاثیرگذاری ویژه‌ای در وجود انسان دارد و تدبیر و مطالعه آن بی تردید موثر و ارزشمند خواهد بود.

رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: موضوع حرکت جوهری در عرفان به عنوان یک مکتب غنی و روش متعالی بود که ملاصدرا آن را در فلسفه نیز جاری کرد و پیام این مکتب که انسان دم به دم تغییر می کند در فلسفه تعبیرات مهمی داشت.

لاریجانی تصریح کرد: ما باید ممنون چنین مفاهیم غنی و بلندی در علم فلسفه و شیراز عزیز باشیم.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به نقش آثار حضرت احمدبن موسی (ع) در منطقه فارس و شیراز گفت: تولیت آستان شاهچراغ در کنار خدماتی که برای آبادانی و توسعه منطقه شاهچراغ داشتند با برگزاری چنین همایش و جشنواره‌هایی خدمتی مهم به فرهنگ و ادب کشور و منطقه جنوب کشور کرد و این خدمات باعث آبادانی مکتب دینی و فرهنگی ما شد.

به گزارش ایسنا در بخش دیگری از این جشنواره احمدرضا دستغیب نماینده مردم شیراز و عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی طی سخنانی با اشاره به برگزاری این جشنواره از سوی آستان مقدس حضرت شاهچراغ گفت: این جشنواره با مشارکت مردمی از سراسر کشور و به همت تولیت آستان حضرت عبدالعظیم حسنی برگزار شد و 4 هزار اثر از 30 استان کشور به دبیرخانه آن رسید و 56 داور این آثار را در 20 رشته داوری کردند.

وی تاکید کرد: این جشنواره می‌تواند در جنوب کشور یک حرکت مثبت و سازنده در بحث فرهنگی بسازد.

به گزارش ایسنا ، رییس مجلس شورای اسلامی پیش از حضور در آیین جشن اختتامیه جشنواره ادبی هنری شاهچراغ با حضور در بیت آیت الله هدایقی رییس حوزه علمیه معصوم شیراز از طرح توسعه 57 هکتاری حرم حضرت معصومه بازدید کرد.

انتهای پیام

کد N927824