بازداشت 7 استرالیایی در فرودگاه سیدنی به اتهام تلاش برای پیوستن به داعش

استراليا

نخست وزیر استرالیا اعلام کرد: هفت جوان مظنون به تلاش برای پیوستن به داعش در فرودگاه بازداشت شده و اجازه خروج به آنها داده نشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، دولت استرالیا به شدت نسبت به جریان سفر برخی از اتباع این کشور به عراق و سوریه برای پیوستن به سازمان‌های افراطی نگران است.

تونی ابوت، نخست وزیر استرالیا در این باره گفت که وسوسه و نحوه جذب گروه داعش و گروه‌های مشابه آن بسیار قوی و بالاست.

وی ادامه داد: ما هفت استرالیایی جوان را در فرودگاه که برنامه سفر به خاورمیانه داشتند به دلیل وجود شواهدی مبنی بر تصمیم آنها برای پیوستن به گروه‌های تروریستی بازداشت کردیم.

همچنین روزنامه تلگراف دیلی سیدنی نوشت: پنج نفر از این افراد که خواستار خروج از کشور از طریق فرودگاه سیدنی بودند در ابتدا تصمیم داشتند که به مالزی بروند.

براساس اعلام یک منبع اطلاعاتی، در گزارشی اعلام شده است که برخی از مظنونان از طریق مسئولان مربوطه مورد شناسایی قرار گرفته و پاسپورت آنها بلافاصله ضبط شده است. اما ابوت این جزئیات را تایید نکرد.

وی در ادامه با تمجید از تلاش‌های نیروهای مرزی و واحدهای ضد تروریست در فرودگاه‌ها برای انجام وظایف خود گفت: این راه مهم‌ترین اقدام برای مبارزه با تروریسم است.

براساس ارزیابی‌های انجام شده، 120 نفر از اتباع استرالیا هنوز در حال جنگ در عراق و سوریه به سر می‌برند در حالی که دست کم 30 نفر از آنها کشته شده‌اند.

همچنین تخمین زده می‌شود که حدود 160 نفر از اتباع این کشور در خانه‌شان کمک مالی برای اعضای داعش و دیگر گروه‌های تروریستی می‌فرستند.

استرالیا سال گذشته با بیشترین میزان تهدید تروریستی روبه‌رو بود و همچنین چندین قانون درباره امنیت ملی تصویب کرد.

در همین راستا پیتر داتون، وزیر مهاجرت این کشور نیز از تصمیم برخی اتباع جوان استرالیا برای پیوستن به گروه‌های تروریستی ابراز نگرانی کرد.

انتهای پیام

کد N927646