رئیس پارلمان اقلیم کردستان عهده‌دار وظایف ریاست اقلیم

دوره ریاست مسعود بارزانی در اقلیم کردستان عراق در حالی امروز (پنجشنبه) به پایان می‌رسد که اختلافات شدیدی میان احزاب کرد در خصوص تمدید دوره ریاست وی ادامه دارد و هنوز نتوانسته‌اند به توافقی برای حل بحران ریاست اقلیم دست یابند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی ایلاف، اقلیم کردستان روز چهارشنبه وارد مرحله جدیدی از جدال قانونی در خصوص شایستگی مسعود بارزانی، رئیس إقلیم کردستان برای ادامه انجام وظایف خود بعد از پایان دوره ریاستش شد.

بروز مجید، رئیس حزب تغییر در پارلمان اقلیم کردستان اعلام کرد: مدت قانونی ریاست مسعود بارزانی امروز به پایان می‌رسد و مقامات اقلیم یوسف محمد صادق، رئیس پارلمان را به مدت 90 روز تا زمان انتخاب رئیس جدید به عنوان جانشین وی انتخاب می‌کنند. این حزب معتقد است خلأ قانونی از امروز آغاز می‌شود.

این درحالیست که حزب دموکرات کردستان خواستار تمدید مدت ریاست بارزانی با دارا بودن تمام اختیارات کنونی خود به مدت دو سال دیگر است، اما گروه‌های اصلی کرد هنوز با این مساله مخالفت می‌کنند.

این حزب همچنین در خصوص روش انتخاب رئیس اقلیم با دیگر احزاب مخالف است و خواهان انتخاب آن از سوی شهروندان اقلیم است اما احزاب می‌گویند، این اقدام باید به صورت مستقیم از سوی پارلمان صورت گیرد.

قانون اساسی اقلیم بر این مساله تاکید دارد که رئیس پارلمان مسئولیت رئیس اقلیم را بعد از پایان مهلت آن به مدت 90 روز و تا زمان انتخاب رئیس جدید بر عهده می‌گیرد.

در همین حال فرست صوفی، نماینده حزب دموکرات کردستان با استناد به رای صادر شده از سوی مجلس شورای اقلیم و قانون ریاست اقلیم معتقد است، رئیس اقلیم مسئولیت خود را تا زمان انتخاب رئیس جدید یا ارائه راه حل توافقی برای حل بحران ادامه می‌دهد.

به گفته وی، گزینه برگزاری انتخابات زود هنگام در صورتیکه گروه‌های سیاسی کرد ظرف 10 روز آینده در خصوص این مساله به توافق نرسند بهترین گزینه خواهد بود.

وی معتقد است رئیس پارلمان نمی‌تواند به دلیل خلأ پست رئیس اقلیم این سمت را عهده دار شود.

پیشتر جنبش تغییر به رهبری نوشیروان مصطفی و اتحادیه میهنی کردستان به رهبری جلال طالبانی، رئیس جمهور پیشین عراق، اتحادیه اسلامی کردستان به ریاست محمد فرج و گروه اسلامی به ریاست علی بابیر طرحی را برای تشکیل نظام پارلمانی در اقلیم به جای ریاست ارائه دادند.

قرار بود پارلمان اقلیم بنا به درخواست 49 نماینده از احزاب مختلف نظیر اتحادیه میهنی کردستان و جنبش تغییر و گروه اسلامی و اتحادیه اسلامی روز گذشته جلسه فوق‌العاده‌ای را در خصوص مذاکره در مورد قانون ریاست اقلیم برگزار کند که به دلیل غیبت برخی اعضا تا اطلاع ثانوی به تاخیر افتاد. این در حالیست که 17 حزب سیاسی در اربیل به همراه برخی مقامات آمریکایی و انگلیسی برای مذاکره درخصوص بحران ریاست اقلیم کردستان دورهم گرد آمدند.

در این نشست طرفین آمریکایی و انگلیسی با اشاره به اوضاع کنونی اقلیم در مواجهه با تروریست‌های داعش به گروه‌های سیاسی اقلیم پیشنهادی را مبنی بر ابقای مسعود بارزانی، رئیس اقلیم در پست خود به مدت دو سال دیگر یا تا زمان پایان دوره پارلمانی کنونی در سال 2017 ارائه دادند تا در طول این مدت توافقی در خصوص قانون اساسی و مسائل دیگر اقلیم صورت پذیرد.

این مقامات تاکید کردند، زمان حاضر برای اجرا تغییرات در اقلیم مناسب نیست و اوضاع کنونی تحمل بحران جدیدی را ندارد.

حزب بارزانی معتقد است، توافق سیاسی تنها راه حل مشکلات اقلیم است. اقلیم کردستان عراق نوری مالکی، نخست وزیر عراق را مسئول اصلی سقوط موصل می‌داند.

انتهای پیام

کد N927579