واکنش کنگره به ادعای آسوشیتدپرس در افشای مفاد توافق ایران و آژانس

سیاسی

انتشار مفاد ادعایی آسوشیتدپرس از توافق محرمانه بین ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی، با ابراز نگرانی از سوی مقامات جمهوریخواه کنگره آمریکا همراه بود.

به گزارش خبرگزاری مهر، اقدام خبرگزاری آسوشیتدپرس در افشای بخش هایی از توافق محرمانه بین ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی با واکنش هایی در آمریکا مواجه شده است. این اقدام در پی پافشاری نمایندگان کنگره آمریکا برای در اختیار داشتن متن این توافق محرمانه انجام می گیرد.

این خبرگزاری غربی به نقل از منابع خود مدعی شده که طبق توافق انجام گرفته بین ایران و آژانس، به این کشور اجازه داده شده بازرسی از مراکزی که گمان فعالیت هسته ای نظامی در آنها می رود، توسط نیروهای ایرانی انجام گیرد. طبق سندی که به دست خبرنگار آسوشیتدپرس رسیده بازرسان آژانس نه تنها اجازه ورود به مراکزی مانند پارچین را نخواهند داشت بلکه نمی توانند تصاویر مربوط به این مراکز را نیز درخواست کنند.

هر چند ادعاهای مطرح شده از سوی آسوشیتدپرس محل سوال داشته و هنوز صحت آن به اثبات نرسیده است، اما همین گزارش موجب شده مخالفان توافق هسته ای در واشنگتن بر شدت انتقادهای خود از دولت اوباما بیافزایند.  «جان بوئنر» رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا از جمله این افراد بود که ضمن انتقاد شدید از رویکرد اوباما در قبال ایران، دولت وی را متهم کرد از متن نهایی توافق ایران با آژانس اطلاع روشنی نداشته و ادعاهایش قابل اعتماد نیست.

در همین حال «اد رویس» رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان مدعی شد بازرسی های آژانس از ایران یک ماموریت بین المللی است و باید توسط بازرسان بین المللی نیز انجام گیرد. «جان کورنین» سناتور ایالت تگزاس و از مقامات ارشد حزب جمهوریخواه با تکرار ادعاهای همقطاران خود گفت: اعتماد به ایران برای این که از تاسیسات هسته ای خود بازرسی به عمل آورد، ساده لوحانه و اقدامی بی پروا است. به ادعای وی با این کار نگرانی ها در مورد فعالیت های هسته ای ایران همچنان پا بر جا خواهد بود.

از سوی دیگر «کوین مک کارتی» رهبر اکثریت جمهوریخواه مجلس نمایندگان گفت در مورد توافق ایران و آژانس به شدت نگران است. وی با انتشار بیانیه ای از این که پس از هفته ها پیگیری از سوی کنگره، اکنون باید نمایندگان از طریق یک خبرگزاری در جریان توافق مذکور قرار گیرند، ابراز تاسف کرد.

وی با اشاره به سخنان اوباما که گفته است این توافق نه براساس اعتماد بلکه براساس راستی آزمایی است مدعی شد این توافق جانبی نشان می دهد که موضوع راستی آزمایی مساله ای ساختگی است.

این در حالی است که روز چهارشنبه سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا گفت دولت اوباما در مورد برنامه های فنی آژانس برای نظارت بر انحراف احتمالی فعالیت هسته ای ایران اطمینان خاطر دارد. ادعای آسوشیتدپرس در مورد دسترسی به متن این توافق در حالی مطرح می شود که «یوکیا آمانو» مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در جلسه ای که با سناتورهای جمهوریخواه داشت تاکید کرد خود را موظف می داند توافق با ایران را محرمانه نگاه دارد.