حمایت شورای امنیت از سیاست "تحمل صفر" دربرابر سوءرفتار صلح‌بانان

شورای امنیت سازمان ملل در بیانیه‌ای اعلام کرد، پس از مطلع شدن از اتهامات جنسی و سوءاستفاده‌ها توسط صلح بانان سازمان ملل، شورای امنیت از تعهد دبیرکل سازمان ملل برای اجرای سیاست تحمل صفر و عدم چشم پوشی از اشتباهات صلح‌بانان استقبال می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری شینهوا، شورای امنیت سازمان ملل در 13 اوت سال جاری میلادی به دبیرکل سازمان ملل اطلاع داد که اتهامات سوءاستفاده جنسی و تجاوزهایی از جانب صلح بانان سازمان ملل شامل سوءاستفاده‌هایی در جمهوری آفریقای مرکزی صورت گرفته است.

در این بیانیه آمده است: اعضای شورای امنیت سازمان ملل از این اتهامات بسیار خشمگین و عصبانی هستند و از صلح بانان خواسته‌اند تا از غیرنظامیان در مناطقی که خودشان مستقر هستند،‌ حفاظت کنند. آنها همچنین به بیان این مساله پرداختند که سازمان ملل و به ویژه صلح بانان باید براساس قوانین بین‌الملل رفتار کنند که شامل حفاظت از جان غیرنظامیان و حقوق آنهاست.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل همچنین تعهد دبیرکل این سازمان را در اجرای سیاست تحمل صفر در قبال چنین رفتارهایی مورد استقبال قرار دادند.

باباکار گایه اهل سنگال، رییس هیات صلح بانان سازمان ملل از سمت خود استعفا کرد پس از آنکه عفو بین‌الملل صلح بانان این سازمان را به قتل یک مرد و پسرش و تجاوز به یک دختر 12 ساله در جمهوری آفریقای مرکزی متهم کرد.

شورای امنیت سازمان ملل همچنین در این بیانیه به انتصاب اخیر یک هیات خارجی مستقل در بررسی گزارش‌های اخیر درباره این اتهامات صورت گرفته در آفریقای مرکزی و واکنش سیستماتیک سازمان ملل اشاره کرده و آورده است: بررسی سریع این اتهامات با روشی کاملا منطقی و شفاف اهمیت دارد. سازمان ملل نباید اجازه دهد که چنین اقداماتی وجهه این سازمان بین‌المللی را خدشه دار کند.

انتهای پیام

کد N927026