هاآرتص ادعا کرد: جامعه یهودیان آمریکا نخستین قربانیان توافق ایران هستند

واحد مرکزی خبر نوشت:

هاآرتص نوشت بنیامین نتانیاهو و آیپک تلاش را برای متقاعد کردن گروه های یهودی آمریکا برای مخالفت با توافق هسته ای ایران آغاز کرده اند. 
به گزارش مونیتورینگ خبرگزاری صدا و سیما، روزنامه هاآرتص در گزارشی به قلم شمی شالیو با عنوان «جامعه یهودیان آمریکا نخستین قربانیان توافق ایران هستند»، نوشت:
اسحاق هرتزوگ رهبر مخالفان در اسرائیل در تلاش ها برای ترغیب گروه های یهودی در آمریکا به منظور مخالفت با توافق ایران یک دارایی راهبردی محسوب می شود.
مخالفان توافق هسته ای ایران در برخی از اظهار نظرها در سازمان های یهودی و فدراسیون های یهودی محلی در سراسر آمریکا در حال استفاده از هرتزوگ برای موفقیت در به چالش کشیدن انگیزه های حامیان توافق هسته ای هستند: آنها این سوال را مطرح می کنند که چگونه یک یهودی می تواند از توافق اوباما دفاع کند، زمانی که هرتزوگ و دیگر مقامات اسرائیل با آن مخالفت کنند؟ هرتزوگ ممکن است خود را از جنگ تمام عیار که نتانیاهو و آپیک علیه دولت اوباما در کنگره به راه انداخته اند، کنار بکشد اما از زمان امضای برنامه جامع اقدام مشترک در روز 14 ژوئیه بین گروه پنج بعلاوه یک و ایران، یهودیان آمریکا دیدگاه های مختلفی درباره آن ابراز کرده اند.
این جدالی است که در سازمان های یهودی، کنیسه ها، گردهمایی های اجتماعی، پشت درهای بسته یا علنی در بحث ها مودبانه یا بحث ها احساسی شدید در جریان است. در این جدال یهودیان در مقابل یهودیان، محافظه کاران در مقابل لیبرال ها، تندروها در مقابل میانه روها، جمهوری خواهان در مقابل دموکرات ها و خاخام ها در مقابل دیگر افراد قرار گرفته اند.
در مقابل هر سخنی که در دفاع یا رد توافق هسته ای مطرح می شود واکنشی نشان داده می شود . دو طرف می گویند به سبب دفاع از منافع اسرائیل و آمریکا از توافق هسته ای حمایت یا با آن مخالفت می کنند. اگر این توافق به همان اندازه که دولت اوباما ادعا می کند، خوب باشد یا به همان اندازه که نتانیاهو می گوید بد باشد یک گروه در این میان نخستین قربانیان محسوب می شوند: جامعه شکننده یهودیان آمریکا.
جامعه یهودیان آمریکا که در سال های اخیر به سبب تنش ها بین اوباما و نتانیاهو دو دسته شده اند به نظر می رسد اکنون بیش از هر زمان دیگری دو قطبی شده اند و در میان آنها اختلاف نظرهای شدیدی به چشم می خورد. این اختلافات به اندازه ای افزایش یافته که برای جهانیان قابل رویت است. یهودیان آمریکا علاوه بر تنش های داخلی، همچنین در معرض موشکافی های شدید خارجی نیز قرار دارند . چند دقیقه پس از آن که سناتور دموکرات باب منندز همان گونه که پیش بینی می شد، روز سه شنبه مخالفت خود را با توافق نامه هسته ای ایران اعلام کرد، در رسانه های اجتماعی در معرض توهین قرار گرفت. این توهین ها بیشتر از سوی افرادی صورت گرفت که ماهیتی ضد یهودی داشتند. منندز در مخالفت با توافق هسته ای ایران به سناتور چاک شومر پیوست. 
در همین حال،‌ فعالان حزب جمهوری خواه به این تنش ها دامن زدند و اعلام کردند یهودیان در انتخابات ریاست جمهوری در نهایت به یک جمهوری خواه رأی خواهند داد. 
آیپک به همراه کمیته یهودیان آمریکا در سطح ملی رویکرد مخالفت آمیز خود را با توافق ایران اعلام کرد. اما سازمان های میانه رو از قبیل جی استریت و سازمان های کوچک تر از توافق ایران حمایت کردند. بسیاری از کارشناسان یهودی از توافق هسته ای ایران انتقاد کرده اند. برخی فعالان وادار به اظهار نظر در این باره شده اند، زیرا بیم آن دارند سکوت اختیار کردن نشانه بی تفاوتی آنها در قبال یکی از مهمترین موضوعات مرتبط با یهودیان است . در هفته های اخیر آیپک، کمپین شدیدی را به منظور برگزاری نشست هایی با فعالان آغاز کرده است تا آنها را ترغیب کند به روند مخالفت با توافق هسته ای بپیوندند. مقامات برخی از فدراسیون های یهودی از این موضوع شکایت کرده اند که به طور مستقیم از سوی دفتر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل تحت فشار قرار گرفته اند. 
تاکنون، 18 فدراسیون با توافق هسته ای ایران مخالفت کرده اند و بیشتر آنها از اعضای خود خواسته اند با اعضای کنگره به منظور رد توافق هسته ای لابی کنند. فهرست فدراسیون های مخالف توافق هسته ای کمی بیش از ده درصد کل فدراسیون های یهودی را تشکیل می دهد .
49308

کد N926929