ارزیابی واحد اطلاعات ارتش رژیم صهیونیستی از برجام منتشر شد

سیاسی

واحد اطلاعات ارتش رژیم صهیونیستی ارزیابی خود را از توافق هسته ای ایران و ۱+۵ منتشر کرده که نشان می دهد این توافق برخلاف گفته های نتانیاهو ابعاد مثبتی نیز برای تل آویو دربر دارد.

به کزارش خبرگزاری مهر به نقل از هاآرتض، واحد اطلاعات ارتش اسرائیل، ارزیابی خود از توافق جامع هسته ای ایران و ۱+۵ را مننتشر کرده که با موضع «بنیامین نتانیاهو» در مورد این توافق تفاوت دارد و آن را دارای تاثیراتی مثبت می‌داند.

بخش پژوهشی اطلاعات ارتش رژیم صهیونیستی، در ارزیابی خود از توافق هسته ای که در قالب گزارش شش ماهه آن ارائه شده، بدون در نظر گرفتن ماهیت صلح آمیز هسته ای ایران اعلام کرده که این توافق، احتمالا در جلوگیری از دسترسی ایران به سلاح های هسته ای موثر خواهد بود.

مطابق ارزیابی اخیر، توافق هسته ای همچنین می تواند در مهار حمایت ایران از اقدامات گروه های مقاومت در سایر نقاط جهان تاثیرگذار باشد و زمینه همکاری ایران و آمریکا در مورد مسائل منطقه ای را فراهم کند.

در همین رابطه در واکنشی جداگانه، دو هفته پیش ده ها تن از مسئولان ارشد سابق امنیتی رژیم صهیونیستی، با نوشتن نامه ای به بنیامین نتانیاهو ، از او خواستند "واقعیت را بپذیرد و از مخالفت با توافق هسته ای کشورهای ۱+۵ با ایران دست بردارد.

این مسئولان همچنین به نتانیاهو توصیه کردند که روابط اسرائیل و آمریکا را، که بر سر مذاکرات هسته ای با ایران صدمه دیده، ترمیم کند و به تقویت همکاری های دیپلماتیک و امنیتی دو کشور بپردازد.

«آمیرام لوین» رئیس سابق موساد، «امی آیالون» و «کارمی گیون» روسای سابق سرویس امنیت عمومی اسرائیل و ژنرال «یوزی عیلام» رئیس سابق کمیسیون انرژی اتمی رژیم صهیونیستی، از جمله امضا کنندگان نامه اخیر به نتانیاهو بودند.

در فروردین ماه گذشته هم افرایم هالوی، از روسای سابق موساد، اظهارات بنیامین نتانیاهو مبنی بر اینکه ایران باید در توافق نهایی هسته ای، موجودیت اسرائیل را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت بشناسد، غیرواقع بینانه دانست. وی پیش از آن، حملات لفظی نتانیاهو به «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران را، در عرصه بین المللی به زیان اسرائیل دانسته بود.

در اسفند ماه گذشته، همچنین «مئیر داگا»ن یکی دیگر از روسای سابق رئیس موساد، با انتقاد از مواضع بنیامین نتانیاهو در مورد مذاکرات هسته‌ای گفت: نخست وزیر ما به خاطر شیوه‌اش در مدیریت تهدید اتمی ایران، بیشترین آسیب استراتژیک را به اسرائیل وارد کرده است. 

داگان با ابراز نگرانی از تنش های ایجاد شده میان اسرائیل و آمریکا بر سر ایران هشدار داده بود: ما الان موقعیت مستحکمی در جهان نداریم. مشروعیت اسرائیل زیر سوال است و نباید با مهم‌ترین دوست‌مان وارد رابطه فرسایشی می‌شدیم زیرا ایران با موفقیت توانسته است میان اسرائیل و آمریکا شکاف بیندازد.