الحیاة: مسکو به دنبال تشکیل ائتلافی جدید علیه داعش

روسيه

منابع مخالف سوری اعلام کردند که مسکو ماه آتی میلادی کنفرانسی را در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل برای تشکیل ائتلاف افراد مایل به جنگ با داعش و افرادی که از این گروه تروریستی ضربه خورده‌اند، برگزار خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه فرامنطقه‌ای الحیاة به نقل از منابع مخالف سوری نوشت: مسکو با احتیاط و نظارت آمریکا از طریق دو محور تشکیل ائتلاف منطقه‌ای - بین‌المللی ضد تروریسم و حمایت از کار گروه‌های چهارجانبه بین‌المللی بر اساس پیشنهاد استفان دی میستورا، فرستاده سازمان ملل به سوریه وارد عمل شده تا ژنو 3 را پیش از پایان سال جاری میلادی و پس از تشکیل گروه تماس بین‌المللی - منطقه‌ای در اکتبر آینده برگزار کند.

به گفته مخالفان سوری، آمریکا و روسیه توافق کرده‌اند تا روند حل بحران سوریه را در دو محور آغاز کنند: مبارزه با ترورسیم و مذاکرات ژنو.

یکی از این مخالفان به روزنامه الحیاة گفت که مسکو کنفرانسی را در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در ماه میلادی آتی برای تشکیل ائتلاف افرادی که خواهان مبارزه با داعش هستند و آسیب‌دیدگان از جنگ برگزار خواهد کرد و این ائتلاف شامل ارتش سوریه و گروه‌های میانه‌رو مخالف است.

این منبع مخالف اعلام کرد که اختلاف بر سر سرنوشت بشار اسد، رییس‌جمهوری سوریه نباید مانعی بر سر اتحاد برای مقابله با تروریسم باشد.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه به مخالفان سوری اعلام کرده است که وی از زبان جان کری وزیر خارجه آمریکا شنیده است داعش خطرناک‌تر از اسد است. داعش طمع‌هایی برای اشغال منطقه دارد که از مرزهای سوریه نیز تجاوز می‌کند. نظام سوریه به برهم زدن ثبات منطقه تهدید نمی‌کند و زمان برای حذف اسد مناسب نیست.

لاوروف همچنین تاکید کرد که مسئولان منطقه‌ای گفته‌اند: اسد مشروعیت خود را از دست داده و تا زمانی که اسد قدرت را در دست دارد قانع کردن مخالفان برای مشارکت با ارتش سوریه در ائتلاف ضد داعش ممکن نیست. اما پاسخ لاوروف به این مسئولان این بوده که مسکو قادر است این پیمان را تشکیل دهد.

انتهای پیام

کد N926612