آمریکا در حال بررسی آینده نیروهای خود در صحرای سینای مصر است

دولت آمریکا در حال بررسی سریع آینده استقرار نیروهای خود در سیناء است که به مدت 30 سال است در این منطقه هستند و نگران این است که این نیروهای صلح بان مجهز هدف حملات روبه رشد داعش قرار گیرند. گزینه‌های پیش روی آمریکا حفاظت از این نیروها یا خروج‌شان از سیناء است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، نیروهای آمریکایی از توافق تاریخی 1979 میان اسرائیل و مصر به برقراری صلح در سیناء کمک کرده‌اند. حدود 700 تن از نیروهای آمریکایی و واحدهای پشتیبانی لجستیکی در حال حاضر در این منطقه مستقر هستند. فعالیت اصلی این نیروها همکاری و نظارت بر روند صلح است و کمتر ظرفیت دفاعی دارند. چندین کشور دیگر هم به تامین نیروها برای این هیات صلح بان می‌پردازند.

دولت قاهره چندین سال است که با شبه نظامیان در سیناء در حال نبرد است اما حملات علیه نیروهای نظامی و پلیس مصر از ژوئیه 2013 همزمان با کودتای نظامی علیه محمد مرسی،‌ رییس جمهور مخلوع مصر افزایش یافته است و نیروهای پیوسته به داعش نیز در سیناء عامل این تهاجمات هستند. ارتش مصر تحت امر دولت عبدالفتاح سیسی، رییس جمهوری این کشور به دنبال نابودی شبه نظامی‌گری است.

اما برای آمریکا نبرد با این شبه نظامیان به این دلیل مشکل است که محل اصلی درگیری در قلب تجاری و مسیرهای بازرگانی است و دولت واشنگتن نگران برهم خوردن صلح پایدار میان مصر و اسرائیل است. نیروهای صلح بان آمریکا در سیناء با تسلیحات سبک، خودروهای زرهی نفربر و تجهیزات محدود مجهز هستند و به همین دلیل نمی‌توانند آنچنان که باید با داعش یا سایر گروه‌های شبه نظامی در سراسر این منطقه بیابانی به نبرد بپردازند. به همین دلیل، دولت باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا به دنبال یک رویکرد مناسب برای ماندن یا خارج شدن این نیروها از سیناء است.

مذاکرات برای یافتن راه‌هایی به منظور تقویت این نیروها با تجهیز تسلیحات بیشتر و ارائه جایگاه امنیتی بهتر یا خارج کردن آنها است.

ممکن است داعش خروج نیروهای آمریکایی را از سیناء یک پیروزی تلقی کند و عدم وجود آمریکا در منطقه باعث قدرتمند شدن داعش شود.

در همین حال، مارک تونر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: آمریکا از اقداماتی که برای مقابله با داعش انجام می‌گیرد، حمایت می‌کند و با دولت قاهره نیز برای رسیدگی به خطری که آمریکا و سایر سربازان را تهدید می‌کند،‌ همکاری می‌کند. آمریکا نگران وخامت اوضاع در سیناء است.

اسرائیل چندین بار از معاهده صلح با مصر چشم‌پوشی کرده و به نیروهای این کشور اجازه داده تا برای مقابله با داعش وارد عمل شوند.

انتهای پیام

کد N926481