بررسی بحران اوکراین محور دیدار هفته آینده اولاند، پوروشنکو و مرکل

اوکراین

وزیر امور خارجه فرانسه گفت: رهبران سه کشور فرانسه، آلمان و اوکراین دوشنبه هفته آینده در برلین دیدار می‌کنند و قرار است درباره پایان دادن به موج جدید خشونت‌ها در اوکراین به گفت‌وگو بنشینند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، این در حالی است که "ولادیمیر پوتین" رییس‌جمهور روسیه، دولت اوکراین را درباره موج اخیر خشونت‌ها میان نیروهای کی‌یف و جدایی‌طلبان شرق اوکراین مقصر دانست.

اوایل هفته اخیر درگیری‌ها در اوکراین شدت گرفت و باعث کشته شدن دست کم دو سرباز اوکراینی و چندین غیرنظامی شد. این درگیری‌ها در ماریوپل در جنوب شرق اوکراین و در هورلیوکا رخ داد.

در ناآرامی‌های اوکراین که از آوریل 2014 آغاز شده بیش از 6800 تن کشته شدند. ناآرامی‌هایی که در پی الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه آغاز شد.

لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه پیش از این دیدار میان فرانسوا اولاند رییس‌جمهور فرانسه، پترو پوروشنکو رییس‌جمهور اوکراین و آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، گفت: درگیری‌ها در اوکراین نگران کننده است و سریعا باید متوقف شود و ارتش از مناطق درگیر باید خارج شود. ما باید شرایط را برای برگزاری انتخابات در دونباس (شرق اوکراین) فراهم کنیم. امیدوارم که نشست روز دوشنبه به ما این امکان را دهد که به هر دو مرحله دست پیدا کنیم. ما به دنبال دستیابی به راه‌حل تا دسامبر 2015 هستیم.

همچنین پوروشنکو در جریان گفت‌وگوی تلفنی با ژان کلود یونکو، رییس کمیسیون اروپا خواستار بازدید از نهادهای اتحادیه اروپا پیش از پایان ماه جاری میلادی شد.

انتهای پیام

کد N926342