طرح رییس‌جمهور مستعفی یمن برای توقف جنگ

روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی از طرح پیشنهادی رییس‌جمهور مستعفی یمن برای پایان جنگ در این کشور در سفرش به قطر خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه القدس العربی با اشاره به سفر عبدربه منصور هادی، رییس‌جمهور مستعفی یمن با تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر در چارچوب تلاش‌ها برای حل سیاسی بحران یمن اعلام کرد که دو طرف در این دیدار آخرین تحولات یمن را مورد بررسی قرار دادند.

همچنین این روزنامه نوشت: هادی در این سفر که تا صبح امروز (چهارشنبه) ادامه داشت، حامل طرحی برای از سرگیری روند سیاسی در یمن بر اساس قطعنامه شورای امنیت بود.

منابع دیپلماتیک در این خصوص اعلام کردند که سفر هادی به دوحه همزمان با دیدارهای کنونی در عمان میان اسماعیل ولد شیخ احمد، فرستاده سازمان ملل به یمن و نمایندگان انصارالله جهت بررسی پیشنهادهای ده‌گانه سازمان ملل است.

به گفته این منابع، هادی تلاش داشت در سفرش به قطر کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس را در جریان آخرین تحولات یمن به ویژه در استان‌های جنوبی و برخی مناطق استراتژیک قرار دهد و به دنبال اجرایی کردن طرحی جدید با 10 بند است.

منابع مذکور اعلام کردند که در این طرح بر "احترام به قوانین حقوق بشر از جمله حمایت از غیرنظامیان، آزادی بازداشت‌شدگان و زندانیان، تسهیل زمینه برای امدادرسانی به مردم یمن و ورود کمک‌های غذایی و سوختی" تاکید شده است. علاوه بر این در طرح مذکور بر لزوم از سرگیری هر چه سریعتر روند انتقال سیاسی با هدف رسیدن به راهکاری توافقی تاکید شده است.

در یکی از بندهای این طرح نیز به ایجاد راهکاری ملی برای مبارزه با تروریسم، القاعده و داعش با حمایت جامعه جهانی اشاره و تاکید شده که جامعه جهانی و کشورهای منطقه نسبت به کمک برای بازسازی آثار جنگ و کمک به بازسازی زیرساخت‌های یمن متعهد شوند و در مقابل تمام طرف‌های درگیر سلاح‌های سنگین را به دولت تحویل دهند.

منصور هادی روز سه‌شنبه برای دیدار با امیر قطر راهی این کشور شد. وی در این سفر در راس هیاتی از مسئولان دولت مستعفی از جمله ریاض یاسین، وزیر خارجه دولت مستعفی با مسئولان قطری دیدار کرد.

انتهای پیام

کد N926330