شفیعی: روسیه همگامی بیشتری با ایران در تحولات منطقه داشته باشد

ايران,روسيه

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر لزوم افزایش همراهی و همگامی روسیه با ایران در تحولات منطقه‌ای گفت که ایران می‌تواند دریچه‌ای برای ورود روسیه به خاورمیانه باشد مشروط به اینکه این جایگاه و نگاه در محافل استراتژیک روسیه شکل گیرد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر لزوم افزایش همراهی و همگامی روسیه با ایران در تحولات منطقه‌ای گفت که ایران می‌تواند دریچه‌ای برای ورود روسیه به خاورمیانه باشد مشروط به اینکه این جایگاه و نگاه در محافل استراتژیک روسیه شکل گیرد.

نوذر شفیعی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) با اشاره به سفر اخیر وزیر امور خارجه به روسیه، این کشور را به عنوان قدرت بزرگ دانست و گفت: در حال حاضر ایران و روسیه برای رفع نیازهای متقابل با یکدیگر همکاری می‌کنند ولی انتظار می‌رود این ارتباطات افزایش یابد.

وی با اشاره به انجام یکسری مبادلات تکنولوژیک در حوزه نظامی بین ایران و روسیه در عین حال گفت: با توجه به حجم کم همکاری دو کشور در حوزه سیاسی و اقتصادی، انتظار می‌رود روسیه همراهی و همگامی بیشتری با ایران در تحولات منطقه‌ای داشته باشد.

شفیعی در ادامه با بیان اینکه روسیه طبق انتظارات پا به پای ایران در تحولات سوریه، عراق و یمن حرکت نمی‌کند، این موضوع را از نداشتن منافع حیاتی روسیه در این کشورها دانست و گفت: روسیه در حالی این سیاست را در پیش گرفته است که به عنوان قدرت بزرگ به نفوذ در مناطق مختلف نیاز دارد و باید در خاورمیانه به عنوان یکی از مناطق مهم حضور و نفوذ داشته باشد.

به گفته وی روسیه باید با ورود جدی‌تر در معادلات منطقه‌ای به عنوان قدرت بزرگ، در مسائل استراتژیک جهان از جمله خاورمیانه حضور جدی‌تر و موثرتری داشته باشد چون اگر روسیه صحنه را خالی کند این فضا توسط دیگران پر می‌شود.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همکاری با ایران را شانس روسیه دانست و تاکید کرد: روسیه با کشوری به نام ایران با نفوذپذیری در تمامی منطقه خاورمیانه همکاری می‌کند لذا ایران می‌تواند دریچه‌ای برای ورود روسیه به خاورمیانه باشد مشروط به اینکه این جایگاه و نگاه در محافل استراتژیک روسیه شکل گیرد.

شفیعی در ادامه یادآور شد: در شرایطی که با به نتیجه رسیدن مذاکرات ممکن است توسعه مناسبات ایران و دنیای خارج به ورود بازیگران و شرکای جدید در قلمرو نفوذ ایران منجر شود، لازم است روسیه سطح تعاملات‌اش با ایران را گسترش افقی و عمودی به معنای تنوع ارتباطات و افزایش کیفیت و سطح همکاری‌ها به لحاظ فنی و تکنولوژیک و غیره دهد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پایان در واکنش به رویکرد رسانه‌های غربی و عربی برای القای عقب نشینی ایران و روسیه در مساله سوریه، گفت: در مورد حمایت ایران از مقاومت بحثی نیست و موضوع بر سر نگاه روسیه به سوریه است؛ روسیه در چارچوب خاص از بشار اسد حمایت می‌کند و حمایتی از مقاومت ندارد، حمایت از مقاوت خاص ایران و کشورهای با نگاه ایدئولیک ایران به مصالح جهانی است.

انتهای پیام

کد N926234