جوکار در گفت‌وگو با ایسنا:

مشارکت ایران و روسیه برای تامین امنیت منطقه از اهداف سفر ظریف به مسکو بود

ايران,روسيه

رییس کمیته بسیج کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس مشارکت ایران و روسیه برای تامین امنیت منطقه، مقابله با بی‌ثباتی‌ها و گسترش تروریسم را به عنوان اهداف متصور سفر وزیر خارجه به مسکو عنوان کرد.

محمد صالح جوکار در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) با اشاره به سفر اخیر وزیر امور خارجه به روسیه گفت: تاکنون روسیه در بحث‌های منطقه‌ای مواضع خوبی داشته است که انتظار می‌رود این مواضع پابرجا و مستحکم باشد.

وی ادامه داد: در همین راستا می‌توان سفرهای وزیر خارجه به منطقه و به دنبال آن روسیه را در راستای فعال‌تر شدن روس‌ها در مسائل منطقه‌ای مثل موضوع سوریه و اقدامات اخیر غرب به خصوص آمریکایی‌ها توسط ترکیه ارزیابی کرد، طبیعتا یکی کردن مواضع‌مان با روس‌ها در این موضوع برای خنثی کردن این فتنه بسیار حائز اهمیت است که این دیپلماسی‌ها در این راستا انجام می‌شود.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه دامنه کار تروریسم روز به روز در حال افزایش است گفت: غربی‌ها در ظاهر ائتلافی برای مقابله با داعش تشکیل داده‌اند اما در واقع امروز داعش حتی در کشورهایی همچون افغانستان در حال شکل‌گیری است، بنابراین غربی‌ها این ائتلاف را برای انحراف در منطقه ایجاد کردند که به بهانه مبارزه با داعش و تروریسم ریشه‌های تروریسم را در منطقه مستحکم‌تر می‌کنند.

جوکار اضافه کرد: در چنین شرایطی می‌توان با همکاری و تعامل با روس‌ها، راهبر‌دهایمان را در مقابله با داعش و گروه‌های تروریستی با پشتیبانی غربی‌ها به کار گیریم.

وی با اشاره به قول مساعد روس‌ها برای تحویل اس 300، گفت که روس‌ها قول مساعد برای تحویل اس 300 داده‌اند ولی باز هم لازم است این موضوع در دستور کار سفر وزیر خارجه باشد.

جوکار در پایان با بیان اینکه غربی‌ها بازی در رسانه‌هایشان برای القای عقب نشینی ایران و روسیه از مساله سوریه راه انداخته‌اند، گفت: مواضع ایران در مورد سوریه همچنان مستحکم و پایدار است، قطعا روس‌ها نیز تمایلی برای حمایت از دولت قانونی سوریه و مقابله با تروریست‌ها دارند.

انتهای پیام

کد N926214