۰

بیانیه پایانی ششمین اجلاس مجمع عمومی مجمع جهانی اهل بیت(ع)

  • ۲۵بازدید
  • ۰ رای
  • ۰ دیدگاه

بیانیه اختتامیه ششمین اجلاس مجمع عمومی مجمع جهانی اهل بیت(ع) توسط سید ابراهیم معصومی قرائت شد.

به گزارش خبرنگار "دین و اندیشه" خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بیانیه پایانی ششمین اجلاس مجمع عمومی مجمع جهانی اهل بیت(ع) که از تاریخ 24ام تا 27ام مردادماه در سالن اجلاس سران و با حضور علمای جهان اسلام برگزار شد، به شرح زیر است:

خداوند بزرگ را بر نعمت برگزاری ششمین اجلاس مجمع عمومی مجمع جهانی اهل بیت(ع) و کنگره بزرگداشت امام سجاد(ع) شاکریم. این اجلاس باشکوه با حضور بیش از 500 میهمان از 130 کشور جهان به مدت 4 روز از تاریخ بیست‌وچهارم تا بیست‌وهفتم مردادماه در تهران همزمان با آغاز دهه کرامت برگزار گردید. این اجلاس باشکوه با ادای احترام به حضرت امام خمینی(ره) آغاز و با تشرف به محضر مقام معظم رهبری و بهره‌مندی از رهنمودهای حکیمانه و تجدید بیعت با معظم‌له ادامه یافت. اکنون در پایان ششمین اجلاس مجمع عمومی، پس از مشورت و تبادل نظر پیرامون مسائل مختلف جهان اسلام با صدور این بیانیه ضمن تاکید بر حمایت از آحاد امت اسلامی و پافشاری بر وحدت مسلمانان و یکپارچگی جهان اسلام، بر نکات زیر در سه محور تاکید می‌نماید:

الف- مسائل مربوط به پیروان اهل بیت(ع)

وحدت بین شیعی باید به عنوان اصلی‌ترین موضوع مورد توجه پیروان اهل بیت(ع) قرار گیرد و نباید اجازه تندروی و شکل‌گیری جریان‌های منحرف منتسب به تشیع در میان شیعیان جایی پیدا کند و با تمام توان از نفوذ دشمن در صفوف پیروان اهل بیت(ع) جلوگیری شود.

مساجد به عنوان اصلی‌ترین سنگر معرفی اسلام و فرهنگ و معارف اهل بیت(ع) باید جایگاه اصلی و مهم خود را بازیابد و توجه به مساجد به عنوان مهم‌ترین رکن و نهاد دینی و اقامه شکوهمند نماز جمعه و جماعت و احیای قرآن و سنت نبوی و نهج البلاغه و معارف اهل بیت (ع) وجه همت پیروان اهل بیت (ع) قرار گیرد.

نقش بی‌بدیل ولایت فقیه و رهبری، با انقلاب شکوهمند امام خمینی(ره) آغاز و با پایمردی و استقامت مقام معظم رهبری ادامه یافت. به گونه ای که اقتدار و صلابت امروز تشیع مرهون مواضع قاطع معظم له است.

حوزه‌های علمیه این شاخص‌ترین مراکز حفظ اسلام و معارف غنی آن باید در سراسر جهان بیش از پیش تقویت گردد و علما و روحانیون به عنوان مرزبانان اصیل اسلام ناب محمدی(ص) باید مورد تجلیل و تکریم پیروان اهل بیت(ع) قرار گرفته و تبعیت از مرجعیت و روحانیت به عنوان فریضه اصلی غیرقابل انکار مورد توجه و عنایت همگان قرار گیرد.

از ملت بزرگ و شجاع و مسئولین عراق به خاطر تبعیت از مرجع بزرگ شیعه، حضرت آیت‌الله العظمی سیستانی و دفاع جانانه و فداکاری‌های بی‌نظیر آنان تشکر می نماییم.

دانشگاه و مراکز علمی باید به عنوان کانون تولید علم و تربیت کارکردهای علمی و فرهنگی مورد توجه و اهتمام ویژه قرار گیرند و پیروان اهل بیت(ع) نباید از توجه به این مراکز غفلت ورزند و سعی نمایند هرچه بیشتر از سکولار شدن آن جلوگیری کرده و الگوی اسلامی شدن دانشگاه‌ها را نصب‌العین خود قرار دهند.

توسعه و ترویج فرهنگ عاشورا و مهدویت به عنوان ارکان و ارزش‌های اصلی مکتب اهل بیت (ع) مورد توجه قرار گیرد و اکنون که بحمدالله با سقوط طاغوت عراق مراسم اربعین حسینی در جهان به عنوان رمز اقتدار و عزت شیعی جلوه‌گر شده، همواره باید بر غناء، عمق‌بخشی و تقویت آن تلاش گردد.

صحیفه سجادیه به عنوان زبور آل محمد(ص) باید با تعمق و تامل در مفاهیم والای آن مورد بازخوانی قرار گیرد و اهمیت دعا به عنوان محوری‌ترین راه ارتباط خالق و مخلوق مورد توجه و اهتمام خاصه پیروان اهل بیت (ع) باشد.

اعزام مبلغ و به کارگیری مبلغان مسلط به زبان، فرهنگ و آداب ملل از اهمیت خاصی برخوردار است. ضمن توصیه به بهره‌گیری از این شیوه کارآمد توجه همگان را به استفاده از ابزارهای نوین در فضای مجازی و تاسیس پایگاه‌های اطلاع‌رسانی و ایجاد شبکه‌های رادیو تلویزیونی و مقابله با تهاجم فرهنگی و جنگ رسانه‌ای غرب معطوف می‌نماید.

خانواده به عنوان محوری‌ترین کانون تربیتی، زن به مثابه پایه‌گذار رشد فکری و معنوی فرزندان که به فرموده امام راحل "مرد از دامن زن به معراج می‌رود" باید مورد توجه ویژه قرار گیرد و به منظور حفظ و صیانت از حریم خانواده در مقابل تهاجم فرهنگی باید توان مضاعف به کار گرفته شود.

به منظور ارتقای وضعیت فرهنگی سیاسی، اجتماعی و اقتصادی پیروان اهل بیت(ع)، شایسته است از تمامی ابزارها و امکانات بهره‌گیری شود و با ایجاد تشکل‌های حقوقی،‌ سیاسی و اجتماعی از حریم و حقوق و کیان پیروان اهل بیت(ع) در جهان و به ویژه در مجامع بین‌المللی دفاع کرد.

ایجاد اشتغال و توانمندسازی مالی و اقتصادی و اصلاح وضع معیشت شیعیان و ایجاد صندوق‌های قرض‌الحسنه و مراکز فنی و حرفه‌ای و سعی در رفع محرومیت از خانواده‌های ایتام و فقرای شیعه و تاسیس مراکز خیریه و کمک به محرومین باید موردتوجه توانمندان و ثروتمندان پیرو اهل بیت(ع) قرار گیرد و اقتدا به سیره و روش امیرالمومنین(ع) در این زمینه می‌تواند راهگشا باشد.

ب- جهان اسلام

ما دست دوستی به همه مسلمانان و کشورهای اسلامی جهان می‌دهیم و نسبت به هرگونه حرکت فرقه‌ای و جدایی‌طلبانه در کشورهای اسلامی هشدار داده و بر حفظ تمامیت ارضی کشورهای اسلامی تاکید می‌ورزیم.

ج- جامعه جهانی

فرمایشات مقام معظم رهبری مدظله به جوانان و دانشجویان اروپا به عنوان نقشه راه و مرامنامه جاوید در تعامل پیروان سایر ادیان و دستورالعمل همیشگی برای مقابله با جوسازی‌های استکبار و سلطه رسانه‌های بیگانه و نفی اسلام‌هراسی و بزرگ‌نمایی توان و قدرت استکبار غرب می‌باشد. ما در جهت بسط عقلانیت، منطق، اعتدال و نفی هرگونه خشونت و افراطی‌گری بر همکاری با جامعه جهانی و پیروان سایر ادیان تاکید می‌نماییم.

انتهای پیام

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.