در نشست امروز کمیسیون صورت گرفت؛

تصویب حق‌التدریس شدن مربیان پیش‌دبستانی در کمیسیون مشترک مجلس

سیاسی

طرح بکارگیری مربیان پیش‌دبستانی به عنوان معلم حق‌التدریس، به تصویب کمیسیون سه‌گانه مجلس شورای اسلامی رسید.

به گزارش خبرگزاری مهر، جلسه مشترک کمیسیون‌های آموزش و تحقیقات، اجتماعی و برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی امروز در محل کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی برای بررسی «طرح الحاق یک تبصره به ماده (۱۷) قانون تعیین و تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی» برگزار شد.

در ابتدای این جلسه هیأت رئیسه کمیسیون مشترک انتخاب شد که بر این اساس، فرهاد بشیری نماینده پاکدشت رئیس، قاسم احمدی لاشکی نماینده چالوس نایب رئیس اول، محسن علیمردانی نماینده زنجان نایب رئیس دوم، عیسی امامی نماینده گرگان دبیر اول، حمیدرضا مشهدی عباسی نماینده دماوند دبیر دوم و هادی قوامی نماینده اسفراین به عنوان سخنگوی این کمیسیون انتخاب و معرفی شدند.

بعد از انتخاب اعضای هیأت رئیسه کمیسیون، تبصره الحاقی به ماده ۱۷ که در خصوص مربیان پیش‌دبستانی بود، مورد بررسی قرار گرفت که بعد از رأی آوردن کلیات آن در کمیسیون، روی جزئیات آن نیز بررسی شد و در نهایت این تبصره الحاقی به تصویب اعضای کمیسیون مشترک رسید که گزارش آن به صحن علنی ارائه خواهد شد.

تبصره الحاقی ماده ۱۷ قانون تعیین و تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی می‌گوید، وزارت آموزش و پرورش مکلف است مربیان پیش دبستانی و نیروهای خرید خدمات آموزشی را که قبل از تصویب قانون الحاق دو تبصره به ماده (۱۷) مورخ ۲۶ مهر ۱۳۹۱ با آموزش و پرورش همکاری داشته‌اند، در جهت تأسیس نیروی حق‌التدریس با توجه به رشته تحصیلی (حداقل کاردانی)، جنسیت، نیاز منطقه ای و سنوات همکاری با آموزش و پرورش بدون الزام به رعایت ماده ۸ قانون مصوب ۲۳/۷/۸۸ (قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در آموزش و پرورش) به کار گیرد.

بار مالی ناشی از این امر در حد سقف حق‌التدریس سالانه از محل حق‌التدریس کارکنان رسمی آموزش و پرورش و خروج بازنشستگان تأمین می‌شود؛ بدیهی است به کارگیری این نیروها الزامی برای استخدام رسمی نیست. این قانون از تاریخ اول مهر ۱۳۹۴ لازم‌الاجرا است.

در صورت متقاضی بودن نیروهای مشمول این قانون جهت ساعات حق‌التدریس در آموزش و پرورش، استفاده از سایر نیروها ممنوع است.