واشنگتن پست:

در صورت رد توافق در کنگره، دموکرات‌ها نیز مقصرند

توافق جامع هسته‌اي,برجام

در صورتی که کنگره توافق هسته‌ای را رد کند،‌عواقب ناشی از آن در واقع نتیجه تصمیم تعدادی از دموکرات‌ها خواهد بود که در آن صورت باید آن‌ها را نیز تحت فشار قرار داد تا راه حل دیگری را که در نظر دارند،‌ مشخص کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه واشنگتن پست در گزارشی درباره نقش مهم و سرنوشت‌ساز دموکرات‌ها در تصویب یا رد توافق هسته‌ای در کنگره نوشت:‌ در روزهای اخیر موافقان توافق با مطرح کردن دو موضوع از مخالفان توافق انتقاد کرده‌اند، موضوع اول این که اگر کنگره توافق را رد کند، جمهوری خواهان مسوول پیامدهای منفی ناشی از رد توافق خواهند بود، موضوع بعدی آن است که جمهوری خواهانی که مدعی‌اند باید به توافق بهتری دست می‌یافتیم، راه حل دیگری وجود ندارد اما باید توجه داشت در صورتی که توافق در کنگره رد شود، تعدادی از دموکرات‌ها نیز مقصر هستند و مسوولیت پیامدهای منفی ناشی از رد توافق را باید بپذیرند. بسیاری از حامیان توافق تاکید می‌کنند که این پیامدها می‌تواند در واقع بسیار جدی باشد و این که هیچ راه‌حل کارآمد دیگری برای جایگزینی توافق وجود ندارد.

هنری پالسون، وزیر پیشین خزانه‌داری آمریکا در دولت جورج بوش که در آن زمان مسوولیت اعمال و کنترل تحریم‌ها علیه ایران را بر عهده داشت،‌ در این باره هشدار داده است در صورتی که کنگره توافق را رد کند، هیچ گونه شانس دیگری برای همکاری دیگر متحدان آمریکا برای اعمال تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران وجود ندارد، در آن صورت آمریکا باید به تنهایی تحریم‌ها را دوباره اعمال کند که موثر نخواهد بود.

پالسون در این باره می‌گوید: پس ازآن که با 5 کشور دیگر و در حالی که همه جامعه بین‌المللی ما را نظاره می‌کردند با ایران مذاکره کردیم و به یک توافق دست یافتیم، بخواهیم هم اکنون این توافق را کنار بگذاریم و انتظار داشته باشیم که دیگر کشورها و یا حتی متحدان‌مان با ما همراه شوند، بسیار غیرواقع‌بینانه است.

او تصریح کرد: تحریم‌های یک جانبه واقعا کارآمد نیستند و تحریم‌ها باید چند جانبه باشد. در واقع در صورت رد توافق، رژیم تحریم‌ها از بین خواهد رفت که این هرگونه فرصت و شانس دوباره را برای بازگشت به میز مذاکره با ایران و دستیابی به یک توافق بهتر را از بین می‌برد.

دموکرات‌ها نیز به این موضوع کاملا آگاهی دارند، چرا که اخیرا دیپلمات‌های مذاکره کننده با ایران در تماس‌ها و دیدارهایی که با دموکرات‌های کنگره داشته‌اند بر این موضوع تاکید کرده‌اند. این دیپلمات‌ها به دموکرات‌های کنگره اطمینان داده اند که اگر کنگره توافق را رد کند، هیچ‌گونه شانسی برای بازگشت به میز مذاکرات به امید دستیابی به یک توافق بهتر وجود نخواهد داشت.

اگر دموکرات‌ها در رد توافق به جمهوری خواهان کمک کنند آن‌ها نیز باید برای پیامدهای آن مسوول شناخته شوند چرا که اگر توافق در کنگره رد شود دموکرات‌ها نقش کلیدی در این امر ایفا کرده‌اند.

اگر لایحه رد توافق هسته‌ای به دلیل اکثریت جمهوری خواهان در کنگره تصویب شود و اوباما آن را وتو کند، مخالفان برای لغو وتوی اوباما به رای دو سوم تعداد اعضای مجلس نمایندگان و سنای کنگره نیاز خواهند داشت که این به معنی آن است که جمهوری خواهان برای لغو وتوی اوباما به همراهی بیش از 10 سناتور دموکرات و نیز بیش از 10 عضو مجلس نمایندگان کنگره نیاز خواهند داشت که البته تعداد کمی نیست.

به گزارش ایسنا، جان کری، وزیر خارجه آمریکا پیش‌تر تاکید کرده بود که در صورتی که کنگره توافق را رد کند، ارزش دلار پایین خواهد آمد و این موضوع بر اعتبار و رهبری آمریکا در جامعه بین‌المللی تاثیرگذار خواهد بود.

انتهای پیام

کد N925730