اعتراف رهبر اکثریت سنا به ناتوانی جمهوری‌خواهان برای شکست توافق هسته‌ای

مذاكرات ايران و گروه 1 5,توافق جامع هسته‌اي,برجام

رهبر اکثریت جمهوری‌خواه سنای آمریکا اذعان کرد: شانس بسیار کمی برای جلوگیری از توافق هسته‌ای با ایران وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس،‌ میچ مک کانل، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه مجلس سنا روز دوشنبه گفت: رییس‌جمهور اوباما شانس بسیار زیادی برای موفقیت در توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 دارد و احتمالاً بتواند از حق وتوی خود محافظت کند.

به گزارش آسوشیتدپرس، کنگره آمریکا که از زمان حصول توافق هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5 در اواسط ژوییه 60 روز فر صت بازبینی توافق را دارد، قرار است ماه آینده درباره آن رأی‌گیری کند. باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکا تهدید کرده است در صورت مخالفت کنگره با این توافق آن را وتو خواهد کرد که در این صورت قانون‌گذاران برای خنثی کردن وتوی رییس‌جمهور به دور سوم آراء نیاز دارد.

انتظار می‌رود مک کانل و جان بوئنر، رییس مجلس نمایندگان که از منتقدان توافق هستند با آن مخالفت کنند با این حال رهبر اکثریت جمهوری خواهان اذعان کرد که شانس بسیار کمی برای جلوگیری از اجرای توافق هسته‌ای وجود دارد. اوباما برای محافظت از وتوی به رأی موافق 34 دموکرات سنا نیاز دارد که تاکنون 20 تن از آن‌ها حمایت خود از توافق را اعلام کرده‌اند. در مجلس نمایندگان نیز باید 146 دموکرات از توافق حمایت تا وتوی رییس‌جمهور محفوظ بماند. تاکنون 48 نماینده دموکرات اعلام پشتیبانی و تنها 10 تن مخالفت کرده‌اند.

مک کانل در ادامه سخنان خود گفت که اگر یک سناتور جمهوری‌خواه از توافق حمایت کند متعجب خواهد شد و تلاش برای گرفتن رای قانون‌گذاران تنها در میان دموکراست‌هاست.

او ادامه داد: ما امیدواریم که بتوانیم با توافق مقابله کنیم اما این رویه تا حد زیادی به نفع رییس‌جمهور است.

سناتور جف فلیک که تنها جمهوری‌خواهی بود که به نظر می‌آید از توافق حمایت می‌کند اخیراً اعلام کرد که قصد دارد به توافق هسته‌ای رأی منفی بدهد.

سناتور مک کانل در این‌باره گفت: خرسندم که می‌بینم وی (جف فلیک) در نهایت به همان نتیجه‌ای رسید که ما به آن دست یافته‌ایم؛‌ این‌که حمایت از توافق هسته‌ای به نفع آمریکا نیست.

به گزارش ایسنا، جمهوری‌خواهان که بیش‌تر به دلایل سیاسی و انتخاباتی از منتقدان سیاست‌های اوباما بشمار می‌آیند در حالی برای جلوگیری از اجرای توافق هسته‌ای تلاش می‌کنند که مقامات آمریکایی در هفته‌های اخیر بارها اعتراف کرده‌اند کناره‌گیری یک‌جانبه آمریکا از توافق موجب انزوای این کشور خواهد شد و احتمالاً به موقعیت دلار به عنوان یک ارز قدرتمند جهانی آسیب خواهد زد.

انتهای پیام

کد N925473