پس از ناکامی در تشکیل دولت ائتلافی؛

نخست وزیر ترکیه حکم تشکیل دولت را به اردوغان واگذار کرد

سیاسی

یک مقام حزب حاکم ترکیه اعلام کرد، با ناکامی در تشکیل دولت ائتلافی، نخست وزیر این کشور حکم تشکیل دولت را به رجب طیب اردوغان واگذار کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، یک مقام حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه اظهار کرد احمد داووداوغلو، نخست وزیر این کشور پس از آنکه مذاکرات این حزب با احزاب اپوزیسیون برای تشکیل دولت ائتلافی به شکست انجامید حکم تشکیل دولت را به رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه واگذار کرده است.

وی خاطرنشان کرد: اردوغان اکنون می‌تواند کابینه موقت داوود اوغلو را منحل کرده و در صورتی که تا 23 اوت توافقی برای تشکیل دولت ائتلافی حاصل نشود، خواهان تشکیل یک "دولت انتخاباتی" موقت شود. این به این معنی خواهد بود که قدرت تا پیش از انتخابات زودهنگام در پاییز سال جاری بین چهار حزب ترکیه به اشتراک گذاشته خواهد شد.

امروز همچنین صلاح الدین دمیرتاش، یکی از روسای حزب دموکراتیک خلق اعلام کرد که این حزب مشارکت در دولت انتخاباتی موقت تا پیش از برگزاری انتخابات جدید را لحاظ کرده است.

دمیرتاش در اظهارنظرهایی که از سوی شبکه سی ان ان ترک پخش شد، تاکید کرد: حزب دموکراتیک خلق از دیدار با مقام‌های حزب مردم جمهوری خواه ترکیه به عنوان دومین حزب بزرگ این کشور و بحث با آنها درخصوص پیوستن به یک ائتلاف در صورتی که این حزب حکم تشکیل دولت را دریافت کند، خرسند خواهد شد.

انتظار می‌رود پس از آنکه انتخابات هفتم ژوئن ترکیه در تشکیل یک حکومت تک حزبی در این کشور موفق نبود و مذاکرات ائتلافی نیز میان احزاب این کشور شکست خورد تا ماه نوامبر در ترکیه انتخابات زودهنگام برگزار شود.

انتهای پیام

کد N925470