جزئیات جدید از اصلاحات العبادی/ لغو سمت مشاوران وزارتخانه‌ها

سیاسی

نخست وزیر عراق در ادامه روند اصلاحات خود پست مشاوران وزارتخانه ها را لغو کرد و تعداد مشاوران رئیس جمهور، نخست وزیر و رئیس پارلمان را به پنج نفر کاهش داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المسله، دفتر نخست وزیری عراق با انتشار بیانیه ای اعلام کرد طبق دستور العمل جدید اصلاحات «حیدر العبادی» مشاورین رؤسای جمهوری، پارلمان و نخست وزیر عراق به پنج نفر کاهش یافتند.

بر اساس این بیانیه، سمت مشاور وزارتخانه های عراق نیز به کل لغو شد.

پارلمان عراق هفته پیش بسته اصلاحی العبادی را تایید کرد.

 مفاد بسته اصلاحی العبادی عبارت است از:

-کاهش فراگیر و فوری تعداد محافظان همه مسئولان دولتی از جمله رؤسای قوای مجریه و مقننه و دستگاه قضایی، وزرا، نمایندگان، مدیران کل، استانداران، اعضای شوراهای استان و هم طرازهایشان و تحویل نیروهای مازاد به وزارت‌خانه‌های دفاع و کشور به منظور آموزش و آماده ‌سازی آنها برای انجام مأموریت‌های ملیشان در دفاع از کشور و محافظت از شهروندان.

ـ لغو امتیازات ویژه همه رؤسا، اداره‌‌ها، مؤسسات دولتی و بازنشستگان بر اساس بخشنامه‌هایی که نخست‌وزیر آن را صادر می‌کند و در این زمینه عدالت، تخصص و اصول حرفه‌ای معیار قرار می‌گیرد.

ـ  حذف همه سمت‌های عالی اعم از هیئت‌های مستقل، معاونان وزارتخانه‌ها، مشاوران و مدیران کل که بر اساس سهمیه بندی حزبی و طایفه ای شکل گرفته‌اند. یک کمیته حرفه‌ای از سوی نخست وزیر، نامزدها را بر اساس شایستگی، لیاقت و با توجه به تجارب ملی و بین المللی در این زمینه انتخاب می‌کند و کسانی که شرایط لازم را ندارند کنار گذاشته می‌شوند.

ـ محدود کردن وزارتخانه‌ها و هیئت‌ها به منظور شایسته سالاری در دولت و کاهش هزینه‌ها.

ـ حذف مناصب معاونان رئیس جمهور و نخست وزیر.

ـ پرونده‌های فساد سابق و کنونی تحت نظارت کمیسیون عالی مبارزه با فساد که از افراد متخصص تشکیل شده، باز می‌شود و دارایی‌های آنها مورد بررسی قرار می‌گیرد. همچنین دستگاه قضایی خواستار تکیه کردن بر حکم تعدادی از قضات متخصص و معروف به سلامت اخلاقی برای تحقیق در این رابطه و محاکمه افراد فاسد می‌شود.

شایان ذکر است که حیدر العبادی این بسته را پس از چراغ سبز مرجعیت رونمایی کرد.