پوتین در کریمه: کنترل دولت اوکراین توسط خارجی‌ها شرم‌آور است

پوتين,اوکراین

رئیس‌جمهوری روسیه همزمان با سومین سفرش به شبه جزیره کریمه از زمای که این منطقه سال گذشته میلادی به مسکو الحاق شد، "کنترل خارجی" بر دولت اوکراین را محکوم کرد.

رئیس‌جمهوری روسیه همزمان با سومین سفرش به شبه جزیره کریمه از زمای که این منطقه سال گذشته میلادی به مسکو الحاق شد، "کنترل خارجی" بر دولت اوکراین را محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در جریان نشستی با مقامات محلی گفت: مطمئنم علی رغم تمامی مشکلات کنونی، وضعیت اوکراین بهبود خواهد یافت و اوکراین آباد خواهد شد. اما بسیار شرم آور است که یک کشور اروپایی تحت کنترل خارجی قرار داشته باشد و شهروندان خارجی برای سمت‌های مهم و کلیدی در دولت و مناطق این کشور منصوب شده باشند. فکر می‌کنم این مساله برای مردم اوکراین تحقیر کننده است.

روسیه و اوکراین در خصوص الحاق شبه جزیره کریمه به مسکو و حمایت کرملین از جدایی طلبان شرق اوکراین گرفتار یک خصومت شدید شده‌اند.

روسیه مدعی است غرب در اعتراضات اوکراین که منجر به سرنگونی ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری سابق این کشور در فوریه سال 2014 میلادی شد، دست داشته است. در دسامبر سال گذشته میلادی دولت جدید حامی غرب در اوکراین روی کارآمد که شامل شهروندان آمریکایی، گرجی و لیتوانیایی است. "ناتالی جارسکو"، وزیر دارایی اوکراین یک شهروند آمریکایی اوکراینی تبار است که زمان در وزارت امور خارجه آمریکا کار می‌کرد.

"میخائیل ساکاشویلی"، رئیس‌جمهوری سابق گرجستان که جنگ کوتاهی با روسیه داشت، به عنوان رئیس منطقه ساحلی و استراتژیک اودسا منصوب شده است.

پوتین در شهر "یالتا" کریمه نشستی را با مقامات دولتی برگزار کرد تا درباره تحولات اقتصادی شبه جزیره کریمه تحت حکومت مسکو مذاکره کنند. این منطقه تحت تحریم‌های شدید غرب قرار دارد که سیستم بانکی اش را به شدت تحت تاثیر قرار داده و شرکت‌های خارجی نیز فعالیت خود را متوقف کرده‌اند.

سفر پوتین به کریمه خشم کی‌یف را برانیگخت و پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین این سفررا به عنوان چالشی برای جهان مدنی توصیف کرد. پوروشنکو در بیانیه‌ای گفت: این سفرها به معنای نظامی کردن هرچه بیشتر شبه جزیره اشغال شده اوکراین است و منجر به انزوای هرچه بیشتر آن می‌شود.

انتهای پیام

کد N925064