پیشنهاد نژادپرستانه اسرائیل به "علان" / تظاهرات در الخلیل در همبستگی با اسیر فلسطینی

فلسطين

وکلای فلسطینی مخالفت خود را با پیشنهاد جدید رژیم صهیونیستی جهت آزادی وی در ازای تبعیدش به خارج از فلسطین اعلام کردند، دادگاه عالی اسرائیل نیز بدون صدور حکمی جلسه را به تاخیر انداخت تا طرف‌های ذی‌ربط بتوانند در خصوص پرونده این اسیر فلسطینی به توافق برسند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، "محمد علان" اسیر فلسطینی که بیش از 60 روز در اعتراض به بازداشت اداری‌اش اعتصا غذا کرده بود، اخیرا به کما رفته است.

وکلای فلسطینی در اعتراض به بازداشت "محمد علان" بدون محاکمه وی پرونده‌اش را به دادگاه عالی اسرائیل ارجاع دادند.

سوسن الزهار، وکیل محمد علان گفت: اسرائیل نگران این است که اگر موکل من آزاد شود صدها زندانی فلسطینی دیگر نیز مثل علان دست به اعتصاب غذا بزنند.

منابع اعلام کرده‌اند که اسرائیل با آزادی اسیر فلسطینی در ازای تبعیدش به اردن به مدت چهار سال موافقت کرده است.

اما وکلای وی اعلام کردند که خود علان نیز بدون تردید با پیشنهاد اسرائیل مخالف است و می‌خواهد به خاطر بی‌گناه بودنش آزاد شود.

وزیر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی نیز در توییتر خود نوشت که التماس برای آزادی علان اقدامی سخیفانه است چرا که وی خود وضعیت سلامتی‌اش را به خطر انداخته است.

دادگاه عالی اسرائیل حکمی را در خصوص آزادی علان در ازای تبعیدش به خارج از فلسطین صادر نکرده و از طرف‌های ذی‌ربط خواسته تا مذاکرات بیشتری را در این خصوص انجام دهند.

جمیل الخطیب، وکیل دیگر علان با شرط رژیم صهیونیستی مخالفت کرد و خواهان آزادی فوری وی شد اما احتمال داد که علان 23 سپتامبر آزاد شود.

احمد الطیبی، عضو پارلمان رژیم صهیونیستی نیز که در جلسه دادگاه عالی اسرائیل حضور یافته بود تاکید کرد: ما، خانواده و تمامی فلسطینی‌ها با پیشنهاد اسرائیل مخالفیم چرا که پیشنهادی منفی است در همین راستا صدها فلسطینی روز دوشنبه تظاهراتی را در همبستگی با محمد علان در شهر الخلیل برگزار کردند.

تظاهرکنندگان که به درخواست باشگاه اسیران فلسطینی تجمع کرده بودند شعارهایی را در محکومیت اقدامات و سیاست‌های رژیم صهیونیستی سر دادند و از مسئولان سیاسی فلسطینی خواستند تا تلاش خود را برای فشار آوردن بر اسرائیل جهت آزادی علان به کار بگیرند.

مرکز حقوقی عدالت نیز با صدور بیانیه‌ای تاکید کرد که تداوم بازداشت محمد علان یک اقدام انتقام جویانه به شمار می‌رود، زیرا این اسیر هیچ گونه تهدیدی برای امنیت اسرائیل به شمار نمی‌آید.

در بخش دیگر این بیانیه آمده است که این پیشنهاد یک سابقه خطرناک به شمار می‌رود و مسئولان صهیونیستی با این ترفند می‌کوشند تا بازداشت شدگان موقت را به خارج از فلسطین تبعید کنند که این اقدام با قوانین بین‌المللی تضاد دارد.

در این بیانیه می‌خوانیم که تداوم بازداشت موقت محمد علان موجب تشدید وخامت اوضاع جسمی او می‌شود و به شهادتش می‌انجامد.

انتهای پیام

کد N925037